Доц. д-р Марин Генчев - дмн, е специалист неврохирург, завършил медицина във Виенския Университет, Австрия, където получава специалност по неврохирургия. В периода 1999 - 2001 работи в Университетската болница на Виенския Университет, а от 2001 до 2004 година - в Националния институт за изучаване на болестите на мозъка, Националните Институти по Здравеопазване на САЩ, Бетезда, Мериленд. От 2011 година е началник на отделение в Клиниката по неврохирургия, Клиникум Идар-Оберщайн, многопрофилна болница към Университета "Йоханес Гутенберг" в Майнц, Германия. От 2015 година е доцент по неврохирургия към Университета "Рупрехт-Карлс" в Хайделберг, Германия. В момента доц. д-р Марин Генчев е част от екипа на МБАЛ ВИТА.
Доц Генчев, каква професия е неврохирургията? Какво я различава от другите специалности в медицината?
Неврохирургията е медицинска специалност, която се занимава с диагностициране и лечение на заболявания, увреди и деформации на нервната система, включително на мозъка, гръбначния мозък и периферните нерви. Разликата между неврохирургията и другите специалности в медицината е, че неврохирургията изисква широк спектър от знания и опит в лечението на заболявания, свързани с нервната система като същевременно това трябва да е съчетано със сръчност, търпение и дисциплина. За разлика от невролозите ние "пипаме" това което лекуваме.
Пациенти от цялата страна Ви търсят ви за консултация и лечение. Какво е най-честото увреждане, с които се сблъсквате?Една от най-честите болести, с което се сблъскваме като неврохирурзи, е дисковата херния в поясния отдел.
Какво представлява дисковата херния и кога се стига до оперативно лечение?
Това е заболяване, при което част от междупрешленния диск прониква в гръбначния канал и притиска гръбначния мозък и/или нервните коренчета. Това нарушава нормалната функция на нервните влакна, което може да доведе до изтръпване, болка, парализа и други сериозни проблеми.
Кои са рисковите фактори за дискова херния?
Разнообразни са, дори понякога промените в междупрешленния диск се развиват без диагностициран рисков фактор. Най-често мъжете са предразположени към такива проблеми, особено когато извършват повтарящи се движения, свързани с претоварване. Рисков фактор са наднорменото тегло и заседналият начин на живот. Понякога се стига до дискова херния при професии, свързани с продължително шофиране, което подлага на риск гръбначния стълб и междупрешленните дискове. Някои изследователи смятат и тютюнопушенето за предразполагащ фактор поради това, че то намалява снабдяването на тъканите с кислород и е причина за по-бързата дегенерация на тъканите.
Какви са симптомите на поясната (лумбална) дисковата херния?
Симптомите се движат в широки граници - от изтръпване слаба болка в кръста и задните части до масирано изтръпване и мускулна слабост. В около 80% от случаите болката отшумява в рамките на месец, дори без специализирано лечение. Но въпреки това, болката може да бъде изтощителна и да пречи на ежедневните дейности на пациента. Възможно е тя да стане хронична и това дългосрочно да влоши качеството на живот на пациента. Най-често дисковата херния притиска нервно коренче, като е съпроводена с болка, разпростираща се по цялата му дължина. При поясните дискови хернии пациентите се оплакват от болка в крака, която може да е пареща, остра или пронизваща като ток. Обикновено болката в крака е по-силна от тази в кръста.В зависимост от различни фактори, като например мястото на дисковата херния, симптомите могат да се появят в седалището, на бедрото, прасеца, стъпалото или пръстите на краката и най-често, че се усещат само от едната страна на тялото. Усеща се и изтръпване, бодежи, слабост. Болката в кръста, която изпитват пациентите най-често бива описвана като тъпа или пулсираща и може да бъде придружена от затруднения при движение.
Как се диагностицира дисковата херния?
Задължителен е подробен преглед, клинична оценка на симптомите и адекватни образни изследвания - компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс, за да се определи точната причина и източникът на проблема. При клиничния преглед лекарят трябва да проследи историята на заболяването и да събере информация за начина на живот на пациента, включително навиците му, както и равнището на физическата му активност. Когато комбинираме цялата информация, препоръчваме лечение, което да отговаря точно на индивидуалните нужди на пациента.
Защо се стига до операция? Кога трябва да се оперира и кога - не? Дисковата херния може да се лекува консервативно с лекарства, физиотерапия и други методи. В 80% от случаите не се налага операция. В случаите, когато консервативното лечение не е достатъчно ефективно или съществуват сериозни симптоми, може да се наложи оперативно лечение. Операцията на дисковата херния се извършва, когато има тежки симптоми, които не могат да бъдат контролирани с консервативни методи, като болка от повече от шест седмици, парализа или тазово-резервоарни смущения. Не всички случаи на дискова херния изискват операция, но това е решение, което се взема индивидуално за всеки пациент.
Как определяте успеваемостта при този тип операции?
Хирургията при дискова херния има висок процент на успех, според многогодишната статистика в световен мащаб. Обширно медицинско проучване съобщава за добри или отлични резултати при операция на дискова херния. Но все пак операцията е важно решение, до което трябва да пристъпите след консултация с лекар и след проведено лечение, когато болката не се повлиява от терапията. Тъй като всяка хирургическа интервенция представлява риск и голяма тежест за организма, е необходимо да се извърши задълбочена диагностика, за да се знае какви рискове и противопоказания може да очаква пациентът. Това е важно решение, което ние във ВИТА вземаме заедно с пациента, като прецизно уточняваме съотношението между риска от операция и негативите, които ще настъпят за пациента, ако не се предприеме оперативно лечение.
Какви са рисковете от рецидиви след операция на дискова херния и от какво се определят?Рисковете могат да включват повторно появяване на хернията, инфекции и други компликации. Рисковете от рецидив след операция на дискова херния зависят от много фактори, включително от големината на диска, техниката на операцията, възрастта на пациента и други.
Като човек, част от европейската медицинска общност, имате ли наблюдения за наличието на нови успешни техники, чрез които хирурзите по света се борят с дисковата херния? Ние, неврохирурзите, използваме установени и иновативни техники за лечение на дискова херния, като например микрохирургия и ендоскопска /безкръвна/ хирургия за отстраняване на дисковите хернии. Тези техники ни позволяват да извършваме по-щадящи процедури, които имат по-малко рискове за пациента и по-кратко време за възстановяване.
Как определяте мястото на неврохирургията в България в лечението на дискови хернии по отношение на лечението в Европа?В България има квалифицирани неврохирурзи, които извършват операции на дискови хернии, както и други гръбначни заболявания. Пациентите в България могат да се възползват от професионални медицински услуги, които са на ниво с международните стандарти.
Как пациентите могат да се свържат с Вас за консултация и преглед?
Аз съм на разположение на всички, които се запишат за преглед на телефоните на регистратура на ВИТА или през платформата superdoc.bg.
ЛИНКОВЕ:
телефоните на регистратура на ВИТА
https://superdoc.bg/lekar/marin-genchev
Материалът е предоставен от ВИТА.
НАЙ
Захарова: Шокирани сме, Руската църква затваря, карат свещениците в затворническа кола
Мирослав Иванов с първи думи след раждането на Деа
"Възраждане" иска оставката на "сглобката", протестът отиде пред Министерство на отбраната
Експулсирали сме трима свещеници на Руската църква, застрашавали националната сигурност
Кандидатът на ГЕРБ за София - "ще ви хареса - нестандартно решение"
Захарова: Шокирани сме, Руската църква затваря, карат свещениците в затворническа кола
Експулсирали сме трима свещеници на Руската църква, застрашавали националната сигурност
Кабинетът одобри проекта за закупуване на нови бойни машини „Страйкър“
"Възраждане" се сблъска с полицията, бутна оградата в опит да събори скелето на Паметника на Съветската армия
"Възраждане" иска оставката на "сглобката", протестът отиде пред Министерство на отбраната