С 38 гласа "за", 112 "против" и 48 "въздържали се" парламентът отхвърли на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти, внесен от "Възраждане".

Законопроектът беше подкрепен от всички депутати от "Възраждане" и четирима от "БСП-Обединена левица". От ГЕРБ-СДС (53-ма депутати), от "Продължаваме промяната-Демократична България" и от "ДПС-Ново начало" бяха "против".

Седем народни представители от ГЕРБ-СДС, шестима от "БСП-Обединена левица" и парламентарните групи "Демокрация, права и свободи"-ДПС, "Има такъв народ" и "Морал, единство чест" (МЕЧ) се въздържаха.

Със законопроекта се предлагаше регистрация на всички лица, получили или получаващи чуждо финансиране. Предвиждаше се в Министерството на правосъдието да се създаде публичен електронен регистър на чуждестранните агенти, към който задължените лица по този закон да декларират, че получават чуждестранно финансиране в 15-дневен срок, след като размерът на получените от тях средства достигне сумата от 1000 лева.

В мотивите си от "Възраждане" посочват, че със законопроекта се гарантира прозрачност на финансирането на лица и организации, чиято дейност е свързана с информиране на обществеността и формиране на обществено мнение и които в същото време са проводници на чужди държавни или корпоративни интереси на територията на България.

Дебатът по законопроекта продължи около три часа. По време на обсъждането Костадин Костадинов от "Възраждане" и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ влязоха в пререкания в пленарната зала, което наложи намесата на квесторите, и беше дадена почивка за възстановяване на реда в залата.

Преди това и Манол Пейков от ПП-ДБ и Славчо Крумов от "Възраждане" едва не стигнаха до саморазправа, което отново наложи прекъсване на заседанието. 

Снимка: БТА

"Имаме "коалиция на чуждите агенти", които съвсем естествено и очаквано отхвърлиха законопроекта", коментира пред журналисти в Народното събрание лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов след като пленарната зала отхвърли предложения от тях законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.

Беше приятна изненада да видя, че четирима депутати от "БСП-Обединена левица" бяха "за", защото показва, че има хора със съвест, независимо че са част от управляващото мнозинство, добави Костадинов. И предположи, че тази съвест един ден ще пропука управляващото мнозинство. Няма как България да се развива като нормална държава, ако няма яснота кой плаща парите на политическите партии, на медиите, на "фабриката за фалшиви новини", продължи депутатът.

Според Костадинов най-големият проблем е, че има една огромна мрежа от т.нар. граждански организации, които подменят изцяло гласа на българските граждани, обслужват чужди интереси.

Политическият, медийният и т.нар. неправителствен сектор като една триглава ламя са захапали България и я унищожават, коментира Костадин Костадинов. Той обясни, че внесеният от тях законопроект, независимо от изказаните лъжи, че е руски закон, е адаптиран превод от закона ФАРА (бел. ред.: закон на САЩ срещу чуждестранните агенти).

В САЩ, Франция, в Грузия може да има такива закони, в България - не може, изтъкна още лидерът на "Възраждане".

Не е приятно, когато започва да се осветлява агентурната мрежа в България, затова нервите им не издържат, когато някой няма аргументи, започва да използва насилие, каза още Костадинов. "Продължаваме промяната - Демократична България" се чувстват безсилни в момента от това, че започват да губят опора, отбеляза той, цитиран от БТА.

Снимка: БТА

ИЗБРАНО