Парламентът създаде временна комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със сигурността на машинното гласуване. Депутатите гласуваха създаването ѝ със 143 гласа "за" - двама - "против" и 0 - "въздържал се". Проектът беше внесен от Корнелия Нинова и група народни представители от "БСП за България", но още вчера от ГЕРБ обявиха, че ще го подкрепят.

Временната комисия ще се състои от 12 народни представители - по двама от всяка парламентарна група и се създава за срок от три месеца, предвижда проекторешението. Предложеният от социалистите кандидат-председател на комисията Георги Свиленски не можа да събере достатъчно гласове за поста и след прегласуване. От "Възраждане" предложиха Деян Николов, но и неговата кандидатура не събра нужните гласове. По тази причина зам.-председателят на НС Росица Кирова обяви, че парламентарният шеф Росен Желязков ще посочва председател на комисията преди всяко нейно заседание.

В хода на дебата депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС, "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Има такъв народ" подкрепиха предложението на левицата за създаването на комисията.

"Трябва да има такава комисия, но не за да се използва за пропагандни внушения, а веднъж завинаги да установи, че проблем няма", каза от трибуната бившият министър на електронното управление Божидар Божанов, цитиран от БТА. Той припомни, че на последните избори сме гласували с машини и на хартия, а резултатите от машините са били броени от хора.

В реплика Борислав Гуцанов от БСП упрекна Божанов, че е страна по въпроса, тъй като тогава е бил министър на електронното управление и попита защо тогава Кирил Петков е казал - "ако не бяхме направили ала-бала с президента, щяхме да сме на 10 процента"? На кого да вярвам, попита Гуцанов.

Шефът на ПГ на ИТН Тошко Йорданов заключи, че с хартиените бюлетини са били правени "отвратителни манипулации", докато с машините се извършвала "тотална подмяна" на резултатите.

По думите му са били направени две огромни фалшификации на изборите - едната, когато са се появили ПП и другата, когато ИТН са изпаднали от парламента. "Кога в изборен ден, в последния изборен час, две партии си разменят местата огледално", попита Йорданов. По думите му фирмата "Смартматик" сами са си признали за един милион манипулирани гласове. Тошко Йорданов коментира, че няма никаква гаранция, че "Смартматик" са дали целия код. Не само вие имате експерти в ИТ сферата, обърна се той към Божанов, след което добави - ще ви разглобим машините на съставни части този път.

Искрен Митев от ПП-ДБ в реплика към Тошко Йорданов отвърна, че не машините са виновни за това, че ИТН не са влезли в парламента. "Вие сами се провалихте и трябва да си го признаете пред хората", добави депутатът. Йорданов поясни, че ИТН са за машинния вот, но не и за този тип машини, които се използват у нас. "Има машини, по които не може да се "пипка", които сканират", добави депутатът.

"Нашата парламентарна група ще подкрепи създаването на тази комисия", каза Йордан Цонев от ДПС и припомни, че такъв се е водил в миналия парламент над 50 часа.

Иван Иванов от ГЕРБ-СДС заяви, че парламентарната група ще подкрепи създаването на комисията и постави въпроса, защо в България трябва да вярваме безрезервно на един процес при положение, че никъде другаде не се прилага. Той визира решението на Конституционния съд в Германия, който е отменил машинния вот.