Очевидно е, че има не просто напрежение, има конфликт. Това заяви в кулоарите на парламента Тома Биков, зам.-председател на Парламентарната група /ПГ/ на ГЕРБ-СДС, на въпрос на журналисти дали има напрежението между президента Румен Радев и премиера Кирил Петков. На противното мнение е Христо Иванов от ДБ, който заяви, че много рано е да се произнасяме, да даваме оценка на подхода на премиера по отношение на изключително сложния проблем с Република Северна Македония. Относно смяната на ръководството на "Булгаргаз той смята, че това е от компетентността на изпълнителната власт. Темата бе коментирана и от Костадин Костадинов от "Възраждане". 

Вчера президентът Румен Радев разкритикува премиера Кирил Петков, че е избързал с посещението си в Република Северна Македония, а за случващото се с "Булгаргаз" и освобождаването на директора Николай Павлов, държавният глава изрази надежда, че правителството няма да се изкушава от наследения управленски модел, който използваше служби, бордове и регулаторите за разправа и за прокарване на частни интереси.  Кирил Петков от своя страна заяви, че и за Република Северна Македония, и за "Булгаргаз" са взети правилните решения. 

Според Биков повод за конфликта е начинът, по който са направени промените в ръководството на "Булгаргаз" от страна на правителството, а темата за Република Северна Македония е била "използвана като повод".

Биков не прогнозира нови избори, посочвайки, че не винаги свалянето на доверието към правителството е последвано от предсрочен вот. Това е конфликт между тези, които сформираха настоящото мнозинство, каза още Биков.

Темата за отношенията между Радев и Петков беше коментирана и от други представители на опозицията.

Според председателя на ПГ на "Възраждане" Костадин Костадинов проблемите на обществото са други, а не тези, които се коментират от властта. Оставя се впечатлението, че някой подменя дневния ред на България, каза той.

От ПГ на ДПС отказаха коментар.

Много рано е да се произнасяме, да даваме оценка на подхода на премиера по отношение на изключително сложния проблем с Република Северна Македония, смята председателят на ПГ на "Демократична България" /ДБ/ Христо Иванов.

Дали има напрежение между президента и премиера, трябва да ги питате тях. Аз не мога да съм инструмент за измерване на напрежение, коментира той в отговор на журналистически въпрос в парламента.

Струва си да опитаме при очевидната възможност на тези отношения, при наличието на нови правителства и в двете държави, да започнем с добро и с подаване на ръка в един позитивен тон, смята Христо Иванов. Много е важно да успеем да намерим изход от този изключително сложен възел на проблеми, които имаме, и в този смисъл смятам, че трябва да подкрепим усилията на премиера Петков да даде тласък в позитивен дух, посочи председателят на ПГ на ДБ. "Винаги има време да се мръщим, да тропаме по масата, това никога няма да загубим като възможност, но много е лесно да загубиш възможността да почнеш с добра нотка", коментира той.

Снимка: Булфото

"Отказът на Нинова да отиде в Македония е обоснован, защото става дума на реакция - и съм сигурен, че това изразява решение на кабинета и ние го подкрепяме - на срещите, които г-н Пендаровски намери за необходимо да провежда, които са си очевидна провокация, но това се случи във времето след като ние подадохме ръка", коментира Иванов. Той посочи, че винаги има време да покажем другата страна на монетата, така че намира критиката по визитата на премиера за неуместна.

Попитан дали искрите между президент и премиер засилват предчуствието му за предсрочни парламентарни избори, Христо Иванов коментира, че не е имал предчувствие, а е казал, че като организация трябва да са готови и за този сценарий, но ще работят за стабилизиране на коалицията и на управлението. "И в интерес на истината, то се крепи на стабилността на коалицията тук в парламента, а не на отношенията с президента", заяви той и успокои, че в парламента коалицията работи добре.

Относно смяната на борда на "Булгаргаз", Иванов коментира, че това е изключителна компетентност на изпълнителната власт и призова да се изчака да се види как ще се развият процесите.

Относно представянето в Брюксел на идеите на ДПС за промени в Конституцията, Христо Иванов коментира, че става въпрос за отчитане на реалността, че промените в Конституцията са неизбежни. Целта на комисията, която ще бъде избрана утре в НС, е не да си задаваме въпроса дали ние ще подкрепим тях или те ще подкрепят нас, а всички заедно да намерим консенсус и да се обединим около едни общи необходими на България промени, допълни той.