На този етап няма български граждани, които да са изявили желание да бъдат евакуирани от Украйна заради ескалацията на напрежение с Русия. Това каза външната министърка Теодора Генчовска пред депутатите.

От "Възраждане" напомниха, че само в Крим има 2500 наши сънародници и добавиха, че вече е станало ясно, че Външно няма контакт с българите от Донбас и Таврия. 

"Освен посолството на България в Киев, и Генералното консулство в Украйна е във връзка с българските граждани", отговори Генчовска и допълни, че всички те са питани дали искат да бъдат евакуирани.

"Плановете за евакуация бяха изпратени вчера в Украйна", разкри още външната министърка.

Тя повтори и обяснението, което даде на ДПС, че при проблем с възможността на гражданската авиация да прибере българите от Украйна при възникване на конфликт, то това ще бъде осъществено с помощта на Военно-въздушните ни сили. Разговори по въпроса Генчовска вече води с военния министър Стефан Янев. "На този етап няма желаещи", потвърди тя по повод евентуална евакуация на българи.

Тя цитира позицията на върховния представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел, че на този етап държавите членки не е необходимо да се изтеглят от територията, въпреки започналото изтегляне на семействата на служители на посолствата на САЩ и Великобритания.

Генчовска бе попитана от предшественичката си на поста Екатерина Захариева от ГЕРБ защо след изказването на руския външен министър по наш адрес не е била веднага извикана руската посланичка.

"Изказването на външния министър на Русия е в резултат на негова двустранна среща. Считаме на този етап, че не беше удачно да бъде викана посланичката на Руската федерация, на фона на предприетите съюзни действия", заяви Генчовска.  

Външната министърка коментира и проведената снощи среща на тъй наречената Нормандска четворка. 

"Това е още един елемент от нивото на политически дискусии, още не съм запозната с резултатите от нея, но Германия и Франция играят доста балансирана позиция в стремеж към деескалация на напрежението", коментира Теодора Генчовска.

Генчовска коментира, че основните рискове пред нашата държава са свързани със сигурността в Черноморския регион. В същото време има рискове от хибридни заплахи, асиметрични заплахи, по отношение на граждани, медии, НПО, както и по някои политически субекти, допълни тя. Възможни са и кибер атаки, както и хибридни атаки от страна на Русия по отношение на процеса на взимане на решения в държавите членки на НАТО и на ЕС, коментира Генчовска.

На предстоящия съвет "Външни работи" се планира да се вземе решение за евентуална тренировъчна мисия на територията на Украйна, съобщи министърът. Тя посочи, че основно по линия на НАТО се обсъждат по-конкретни мерки, свързани със сили и средства, които могат да усилят предното присъствие на Алианса. Генчовска информира, че пакетът санкции на ЕС все още е в процес на разработка, но той ще бъде приложен само при необходимост и ескалация на напрежение. В случай, че пакетът санкции е факт, ще има свикване на извънреден Европейски съвет, допълни тя.

Теодора Генчовска коментира, че заболяване от COVID-19 я е възпрепятствало да участва в Гимних и във видеоконферентната връзка на министрите на външните работи на НАТО. "След като поех поста, имам три проведени разговора с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и с Джак Съливан, съветник на президента Байдън по въпросите на сигурността. За съжаление, МВнР няма закрита връзка и трябваше да ползваме услугите на служба "Военно разузнаване", допълни тя.

Генчовска отбеляза, че и ЕС, и НАТО говорят в един глас, но още по-важно е, че и САЩ са в единомислие и единогласие с ЕС и НАТО.