След разговори на премиера Бойко Борисов с екоорганизации бяха изготвени предложения за промени в няколко закона. Днес Комисията по регионална политика и местно самоуправление, Комисията по земеделието и горите и Комисията по околната среда и водите ги обсъдиха.

"В Закона за устройство на Черноморското крайбрежие предлагам пълна забрана за строителство върху пясъчни дюни в зони А и Б. Не правя разграничение дали за тези в защитените територии или за всички, това ще направят експертите. Предлагаме дефиниция за това какво са дюни", обясни Павлова, цитирана от БГНЕС.
По-късно пред журналисти тя обясни, че "за да защитим дюните в частни терени, ние предлагаме да се включат и тези в зона Б, която е 2 км навътре. Кажем ли само зона А, това означава, че няма да можем да защитим дюни като при казуса с урбанизираната територия в Несебър".

Проблем, според нея, е, че към момента няма развити кадастрални карти заради липса на средства за изработването им.
През 2012 г. беше осигурено финансиране и вече са готови кадастралните карти на Черноморското крайбрежие и са в процес на приемане, каза тя.

Министърът се надява до края на януари тези карти да бъдат приети от специализираните екипи, които имат този ангажимент по закон, съобщи БТА.
"Ако това се случи, министерството ще може да актуализира актовете за държавна собственост на всички плажове по Черноморското крайбрежие. Тези актове не са актуализирани от 1998-1999 г., а някои - и отпреди това. Параметрите в тези актове са изцяло променени - има плажове, които са много по-големи, а други - по-малки", каза Павлова.

"Екипите са установили пясъчни купчини, които компетентните органи ще определят дали те са сиви дюни, дали са бели или други. Така ще подпомогнем колегите от МОСВ, които ще издадат заповеди и ще решат къде по черноморското крайбрежие има дюни. А службата по кадастъра автоматично ще отрази промените", добави тя.

Според нея чрез преходните разпоредби на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие ще може да се направят промени в останалите шест закона.

Отиването в една или друга крайност не е добър вариант, коментира председателят на регионалната комисия Любен Татарски (ГЕРБ). Конкретни предложения ще могат да бъдат направени до следващата седмица, когато ще се проведе заседание на Комисията по регионална политика и местно самоуправление.

На общественото обсъждане днес дойдоха представители на ресорните министерства, браншови и неправителствени организации.

От 2008 г. до сега беше ясно, че дюните са в зона А винаги, дори когато са на повече от 100 метра от края на плажа или от водата, те винаги трябва да бъдат публична държавна собственост и всичко това да бъде отразено в кадастъра, заяви адвокат Свилен Овчаров. Тук сме от "Зелени Балкани", WWF и Българска фондация "Биоразнообразие", добави той.

Председателят на Съюза на архитектите Георги Бакалов заяви, че не са съгласни с предложението юридическите лица с нестопанска цел да получат статут на заинтересовани лица. За негово съжаление само 18% от територията на България има кадастрални карти - как правим магистрала с карта от 1996 г., попита той.
Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България, също изрази несъгласие с даване на право на екологичните организации да участват в обжалването, тъй като има възможност за злоупотреба.

Според Иван Георгиев от "Екогласност" проблемът не е само в Несебър и че се забравя какво става по Северното Черноморие, Созопол, Камчийски пясъци. "Ножът буквално е минал през кокала. Има резолюция на Берлинската конвенция и там ясно е дефинирано какво е дюна. Някой желае да докаже, че дюните не са това, което са", каза Георгиев.
Той изрази несъгласие да се прехвърлят дюните от публична държавна собственост в общинска държавна собственост.
Според него така моментално ще станат частни, тъй като има достатъчно корумпирани кметове. "Факт е, че има еколози, които изнудват бизнеса – следят ПУП-ове и отиват при бизнеса и ги изнудват", каза още Георгиев.

Тома Белев от Коалиция „За да остане природа в България” подчерта, че не е ясно къде са границите между зона А и зона Б. Включвайки дюните в зона Б, вие ги вкарвате в урбанизираните територии, много голяма част от дюните не са в защитени територии, каза той.

"Коалиция за България" предложи междувременно да бъде създадена временна комисия, която да обсъди налагането на мораториум върху строителството на територията на десет плажа по Черноморското крайбрежие.


Издадените разрешения за строителство в къмпинг „Корал” са незаконосъобразни, каза пред журналисти Лиляна Павлова.
„Отменихме три разрешения на главния архитект на Царево за местността Караагач и местността в т.нар. къмпинг „Корал”. ДНСК контролира актовете на главните архитекти и видя, че те са незаконосъобразно издадени от кметовете. Те са незаконосъобразни, защото са основани на одобрени Подробни устройствени планове (ПУО-ове) на одобрени проекти през 2010 г., а законът казва, че имат давност само една година”, обясни Павлова, цитирана от "Фокус". Разрешенията са били за строителство на хотел и за изграждане на трафопостове.