Съветник на Радев: Логично е президентът да се кандидатира за втори мандат, защити позицията му и за Навални
Според съветника на Радев конфликтът на президента с изпълнителната власт не е самоцелна задявка или лична кавга, а принципно различие относно начина, по който се управлява България
"Логично е президентът Румен Радев да се кандидатира за втори мандат и смятам, че ще го направи. Той доказа, че в България политика може да се прави по друг начин", заяви пред БНР проф. Александър Маринов от Стратегическия съвет към президента. Той подчерта, че държавният глава е имал добри 4 години и посочи, че той има висока подкрепа от гражданите:
"Когато имаш такава подкрепа от гражданите, тя винаги може да се организира по определен начин, но това не означава, че трябва да се прави партия или някаква друг политическа организация. Това са различни неща".
По думите на проф. Маринов конфликтът на президента с изпълнителната власт не е самоцелна задявка или лична кавга, а принципно различие относно начина, по който се управлява България, и резултатите от управлението. Той беше категоричен, че който и да е управляващ и управлява лошо, би получил същите оценки от Стратегическия съвет към президента и това не би променило техните предложения.
Във връзка с представения преди дни Стратегически документ и предложението за нов модел на управление проф. Маринов коментира, че това е план и вече са работи по редица стъпки, които визират конкретни стъпки за преодоляване на констатираните "недъзи":
"Ще има ново, по-конкретно ниво, което стъпва на Стратегическия документ".
Той коментира, че на политическия терен в България не се вижда "играч", който би могъл да промени начина, по който функционира държавата:
"Очевидно към момента няма такъв готов и силен играч, но има силно желание от страна на гражданите да намерят ново политическо представителство в лицето на партии и политици, които да започнат промяната. Тази промяна няма да е нито бърза, нито лесна, но трябва да започне. ... Това е процес и той започва, независимо дали президентът го иска, или - не. Това е въпрос на тенденции в българското общество, а не е нещо, което се е ограничило в тези няколкостотин квадратни метра между президентството и изпълнителната власт".
Според него недоволството в обществото не е затихнало и то не се е примирило с начина на управление.
Анализаторите Слави Василев и Михаил Кръстев също коментираха в "Политически НЕкоректно" изминалите 4 г. от мандата на Радев.
"Мутри, вън" като предизборен слоган
"Напълно успешен" и "пълен провал" - така анализаторите Слави Василев и Михаил Кръстев поставиха в двете крайности на скалата на успеха изминалите 4 години от мандата на президента Румен Радев.
"Президентът Румен Радев изпълни своя мандат успешно. Той защитаваше промяната, която беше основен мотив на неговата кампания, това е най-големият му успех. И я защити по най-естествения начин - като застана на страната на гражданите. Особено, когато гражданите поискаха промяна в настоящия модел на управление, той твърдо излезе и ги подкрепи с вдигнат юмрук и фразата "Мутри, вън", каза Василев и добави, че това би бил един много добър предизборен слоган.
"Мандатът на г-н Радев е пълен провал. Той не успя да бъде обединител на нацията и посредник в диалога между различните политически сили", коментира Кръстев, но уточни, че ако дългосрочната цел на президента е била да остане в политиката и да остави следа, мандатът му може да се определи като успешен, тъй като държавният глава е успял да бъде в центъра на събитията:
"И продължава да бъде в този център и в настоящата кампания за парламентарни избори, където президентът не би трябвало да има чак толкова силна роля. Очевидно Радев има политически амбиции, далеч надхвърлящи тези на държавен глава и на втори мандат. Предстои да видим дали дългоочакваният му политически проект ще бъде осъществен".
Според Слави Василев симбиозата между БСП и Радев е успешна и заяви, че би се изненадал, ако се яви като кандидат за втори мандат с подкрепата на друга партия:
"Няма конфигурация, при която БСП да не подкрепи Румен Радев, защото анализите сочат, че той е харесван президент. Очевидното е, че БСП без Радев е по-слаба".
"Хипотезата, че Радев ще се яви на изборите за президент без подкрепата на БСП, е абсолютно невъзможна от гледна точка на неговото избиране", смята Михаил Кръстев. Той уточни, че дали БСП ще подкрепи Румен Радев е друг въпрос, който ще се реши според политическата обстановка във времето, когато ще се проведат президентските избори:
"Ако се стигне до избори две в едно през есента, очевидно Радев и БСП ще са си взаимно изгодни и те ще успеят да постигнат баланс в отношенията си, за да се явят заедно. Ако се стигне до ситуация, в която БСП е на власт, нища чудно подкрепата за Румен Радев да не е толкова твърда". Кръстев открои Илияна Йотова като едно от ярките политическите остриета на БСП.
Двамата анализатори определиха като грешка на държавния глава пропуска му да представи подготвения от него и екипа му проект за промяна в Конституцията:
"Българските граждани заслужават, когато някой иска да променя основния закон, да заяви какво желае да променя в него. Незряло е проекти за конституция да се съхраняват в шкафчета и да се чака удобният момент за тяхното изваждане в подходяща политическа обстановка. Когато има идея и има проект, трябва да бъде показан веднага", посочи Михаил Кръстев.