Днес министърът на отбраната поиска правителството да анализира опасността за националната ни сигурност, предадоха Нова тв и bTV.

"Най-голямата заплаха е, ако не помним историята и не поддържаме армията си такава, че да може винаги да ни защити. Надявам се, че правителството има достатъчно капацитет да анализира и да реагира на всеки възможен риск и заплаха", заяви служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов.

До момента няма категорични доказателства за български бойци под знамената на джихадистите.

Според българското разузнаване данните са противоречиви. Има например информация за човек, задържано в Западна Европа, който оказвал логистична помощ на терористчни структури, но не е участвал в терористични действия.

Към момента в МВР отричат да имат информация за родни ислямисти, заминали да се бият за халифат, но в центровете от закрит тип на дирекция "Миграция" има задържани 20 чужденци, проникнали с бежанската вълна, които се вписват в профила на джихадистите.

Преди дни стана ясно, че от съюзнически държави е постъпвала информация за българи, сражаващи се на страната на "Ислямска държава".

Служебният министър отказа повече подробности, защото само толкова може да каже, но заяви, че според него това е достатъчно. Той добави, че "това е много тревожно".

На въпрос за опасността от "Ислямска държава" Шаламанов коментира, че рискът е голям и именно затова има международна коалиция, водена от САЩ.

Той добави, че смята, че България, като част от НАТО и ЕС, също трябва да развива способности за действия в такъв тип операции.

Неотдавна бе съобщено, че България предприема стъпки да се откаже от руските изтребители на въоръжение в армията, които трябва да бъдат заменени със западни. Това стана причина за остри коментари от страна на Русия, последвани от размяна на реплики със София. 

През септември пък служебното правителство обяви, че е изпратило оръжие в помощ на кюрдите в Северен Ирак за борба с джихадистите - 1800 броя стрелково оръжие и близо 6 милиона броя боеприпаси. Дарението от излишни за Българската армия леко въоръжение и боеприпаси е на стойност близо 5 960 000 лева, уточниха тогава от МО. 

Същия месец Съветът за сигурност на ООН прие резолюция за спиране на потока на чуждестранни джихадисти, отиващи да се бият в Сирия и Ирак. 

Страните членки на ООН бяха задължени да попречат на своите граждани да се включват в екстремистки организации като "Ислямска държава". В противен случай те са заплашени от санкции. 

Около 12 000 чужденци от най-малко 74 страни (около 3000 от Европа) са пътували в Сирия и Ирак, за да се сражават там на страната на екстремистки групировки, бяха данните към онзи момент.