Един от отцепниците Хюсеин Хафъзов обясни пред БНР, че събитията с отстраняването на Местан са свързани с искания нов курс в партията, за да получи ДПС своето обновление.

"Политическият елит на партията за голямо съжаление направи един сериозен отстъп от идеите от които и чрез които ние не само печелехме доверие на избори, но и същевременно правехме политика", отбеляза Хафъзов. 

Той потвърди, че към днешна дата няма решение на напусналите за създаване на нова партия, като подложи под съмнение турският президент и премиер да са водили разговори с министър-председателя Бойко Борисов след отстраняването на Местан от лидерския пост.

Ако наистина е проведен разговор между министър-председателя на Република Турция с премиера на нашата страна,  дали е имало някакво искане от страна на министър-предедателя  Ахмет Давутоглу или натиск, или е бил проведен разговор от съвсем друго естество - трябва да си мерим думите, защото знам каква е дипломацията в Турция, знаем, че професор Давутоглу е бил външен министър - един дипломат, който много добре най-вероятно си мери приказките и знае какво, как и от кого да поиска, намекна Хюсеин Хафъзов.

От своя страна доктор Тунчер Кърджалиев от ДПС определи случилото се с Местан като "нормален процес" за оздравяване на партията.

По думите на Кърджалиев, причините за отстраняване на Местан не се коренят в прочетената от него декларация за сваления руски бомбандировач.

"В последните месеци той не излъчва енергия, свързана с избирателя, според мен има самочувствие на безгрешен, надменност при комуникация с назидателен тон и няма как който и да е човек да не се отчуждава от колективните органи", посочи Кърджалиев.

Той изрази убеденост, че разговори между турския премиер и президент са водени с Борисов, като отново обърна внимание, че тези, които са решили да последват Местан и да напуснат парламентаранта група, не са членове на ДСП.

Кърджалиев съобщи, че през април на националната конференция на състезателен принцип ДПС ще избере нов председател на партията.