Във връзка с привикването на турския посланик Сюлейман Гьокче във Външно министерство Найденов отбеляза, че България е реагирала като страна-членка на ЕС.

"В ЕС има правила, нашите правила са законите, ние трябва да ги спазваме, те са валидни за всички", каза министърът в ефира на bTV. "Ние не можем да допуснем намеса във вътрешните работи", допълни той.

Във връзка с претенциите на Турция, че изборните секции в страната за вота на 26 март ще са само 35, Найденов припомни, че решението не е спрямо Турция, а важи за всички държави извън ЕС.

"Това е обща норма, гласувана по надлежния ред от партиите, представени в парламента”, уточни той.

Бъдещето на Европа

Външният ни министър беше категоричен, че нямаме интерес от Европа на две скорости – ядро, което бързо се развива и върви напред, и периферия с неясно бъдеще.

По думите му запазването на статуквото в ЕС е невъзможно. "Не би следвало да мислим за крах на европейската политика, а по-скоро за модернизация, която е наложителна", подчерта Ради Найденов.

"Опасността да бъдеш в периферията е, че когато все повече изоставаш и заемаш крайна позиция в периферията, в един момент ще бъдеш третиран като външна страна за ядрото", отбеляза той.

Найденов не изключи и риска от спиране на еврофондовете. "Ако няма успешни реформи, рискуваме да нямаме и финансиране от ЕС", отбеляза той.

"Ако една страна не участва в интеграционните процеси, в политиките на ЕС, сама себе си изолира. Когато не участваш в това, което се прави от Общността, съответно няма да получаваш и стимули", каза още Ради Найденов.