Руският президент Владимир Путин подписа закона за ратифициране на договорите за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ с Луганската народна република и Донецката народна република, предаде ТАСС.

Снощи Путин подписа укази за признаването на суверенитета на ДНР и ЛНР. С техните лидери бяха сключени договори за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ.

Държавната дума и Съветът на Федерацията (двете камари на руския парламент) днес одобриха единодушно тези споразумения.

Кремъл изрази надежда, че признаването от Русия на двете самопровъзгласили се републики в Източна Украйна ще възстанови спокойствието и подчерта, че Москва остава отворена към дипломатически контакти със САЩ и други страни, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в конферентен разговор с медиите, че не може да каже дали руски сили вече са влезли в двата сепаратистки региона, често наричани просто Донбас, отбелязва Ройтерс. Решението дали да се изпратят сили ще зависи от развитието на ситуацията, добави той.

"Контактите на най-високо равнище, дори спешни, трябва да бъдат добре подготвени", добави Песков.

Говорителят подчерта, че евентуално прекъсване на дипломатическите отношения между Киев и Москва само би "влошила нещата". "Това е сценарий, който би бил достоен за съжаление, не само за страните, а и за населението", заяви Дмитрий Песков, визирайки изявлението на украинския президент Володимир Зеленски, че обмисля прекъсване на дипломатическите отношения с Русия.

Също днес Германия обяви,че може да изпрати още войници в Литва и други страни от източния фланг на НАТО, след като Русия официално призна двете самопровъзгласили се републики в Украйна за независими, съобщи германската министърка на отбраната Кристинe Ламбрехт, цитирана от Ройтерс.

"Ясно е, че трябва да приложим по-строги мерки за възпиране", каза Ламбрехт на пресконференция с литовския министър на отбраната Арвидас Анушаускас във военната база "Рукла" в Литва. "Искам да подчертая, че сме готови да изпратим още военнослужещи както от военновъздушните, така и от сухопътните сили. Готови сме да изпратим и още военнослужещи в Литва и да дадем знак, че заставаме до партньорите си и че сме надежден партньор при кризи."

Германия прави оценка на нуждите от подкрепления и ще вземе решение в близко бъдеще, каза Ламбрехт и добави, че разполаганията на войници няма да се ограничат само с Литва.

"Говорим за целия източен фланг на НАТО. Наблюдаваме всичко това и трябва да се уверим, че източният фланг е добре защитен. В момента обмисляме какви допълнителни мерки трябва да предприемем."

Германските войници са около половината от състоящата се от 1100 военнослужещи бойна група на НАТО в Литва, която включва военни още от Белгия, Чехия, Люксембург, Нидерландия и Норвегия.