Пак проверяват продажбата на земи в защитени зони
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов разпореди повторна проверка за продажбата на земи с компенсаторни инструменти в някои райони на страната.
Найденов е разговарял с представители на коалиция "Да остане природа в България", които са сигнализирали за земи, които са защитени зони и не са извадени от търговете, съобщиха от пресцентъра на земеделското министерство.
Става въпрос за имоти в Плевенска, Пловдивска и Хасковска област, където има защитени зони от Стара планина, Родопите и местността Невида, която е буферна зона на резервата около връх Богдан в Средна гора.
Найденов е казал, че след проверката, ако има подобни земи, те ще бъдат изключени от търговете.
Преди дни той каза, че около 70 парцела, с площ около 50 хиляди декара, ще бъдат извадени от търговете за земеделски земи.
В началото на септември 132 декара, които се оказаха защитени територии до връх Миджур, също бяха изключени от търга. Това стана, след като екологът Тома Белев алармира, че над 8000 дка пасбища се продават по 80 лв./дка.
"Търгът за продажба срещу компенсаторни бонове е национален. С този търг се поправя една историческа несправедливост", каза министърът по-рано на парламентарния контрол в отговор на въпрос за политиката на правителството за управление на Държавния поземлен фонд (ДПФ) и провеждането на търг за продажба на държавна земя срещу компенсаторни бонове.
След обявяване на търга се случиха редица събития, които показаха, че този търг крие порок и дефекти. 50 000 декара бяха извадени, каза Иван Иванов от Синята коалиция.
"Търгът е опорочен, защото една трета от обявените на търг имоти се оказаха част от "Натура 2000". Друг порок е, че е изтекла предварителна информация от МЗХ за търга", добави той. Според него трябва да има национална кампания за рекламиране на тези търгове, за да са информирани хората.
310 млн. компенсационни бонове в момента са активно на пазара, обясни Мирослав Найденов, цитиран от Дарик.
Той извади справка от Централния депозитар, според която към 12 юни е имало 938 млн. поименни бонове, но над 600 млн. от тях са били заличени.
Найденов съобщи още, че за продан първоначално са обявени над 154 000 дка, от които 38 000 дка са премахнати впоследствие, защото са в „Натура 2000". Заличените бонове са използвани за участие в приватизацията или за купуване на земеделски земи от държавния поземлен фонд, каза министърът.
Той допълни, че по отношение на оценката на тази земя има наредба, която се изпълнява.
Министърът призова да не се спекулира по отношение на цената. „Много добре знаят тези, които в момента имат интерес към тези земи, че това не са прекрасните добруджански ниви, които отдавна са изтъргувани, те са частна собственост. Това обикновено са разпокъсани парчета земя, винаги може да има интерес и затова това е базисна цена", каза Найденов.
Той подчерта, че ако интересът е много голям, това са открити търгове и цената не е крайна, а може да се повиши. „Всички знаем, че тези хора са ощетени, хората, които притежават компенсационните бонове, и трябва да има накрая справедливост, тази справедливост е била ангажимент на няколко правителства подред, дайте възможността да изчистим този проблем", каза той.
От тези 1 млрд. компенсационни бонове са изчистени около две трети, една трета остава. „Това е историческа справедливост, която трябва да възтържествува, защото на тези хора с бой, кръв и понякога със смърт са им отнели земите, така че не ни пречете това да го извършим", коментира още Найденов.
Според Димчо Михалевски, депутат от левицата, нито един от хората, които са ощетени, няма да получат възмездие, защото земите ще отидат в няколко големи фирми, които са купили боновете.