"Прегледах доклада на междуведомствената комисия за скандала с Несебър. Прегледах и сигнала, който ми предаде министър Найденов. Сигналът съдържа искане за проверка на 98 сделки за територии от горския фонд, поне доколкото успях да ги изброя. Това е задача, която освен, че е прехвърляне на огромна работа на прокуратурата, не е толкова присъща, като проверка в този мащаб, на задачата и функциите на самата прокуратура", добави Цацаров, цитиран от "Фокус".

Той уточни, че става дума за сделки от 2003 г. насам. Имало обаче и такива по действащото тогава законодателство, когато правомощията са били на областните управители.
„Не бих бил изненадан, ако и за тях получа допълнителен сигнал, тъй като в момента Министерство на земеделието и храните не ги е включило в този списък. Това само ще увеличи обема на проверката. В този обем на проверката би следвало да се концентрираме върху конкретни неща. Общата проверка на 98 или на 150 сделки, е непосилна дори по силите на един голям екип от прокурори. Едва ли обществото очаква да бъдат проверени 150 сделки, то очаква конкретни неща. Нека работим така – първо дюни, после нещо друго, което е в по-голям мащаб”, каза още главният прокурор, но все пак увери, че скоро ще има по-конкретни резултати.

"Що се отнася до конкретните 29 декара – мога да ви уверя, че прокуратурата в Бургас работи изключително активно, независимо от това какво е съдържанието на доклада и какви са нечии предварителни констатации”, уточни Цацаров.

Вчера самият Мирослав Найденов заяви, че има уверението на главния прокурор, че сделката в Несебър се проверява и смята, че той ще направи максималното да излезе всичко наяве.

Сотир Цацаров обаче призова да не се злоупотребява с прокуратурата. "Прокуратурата е възприемана като всеобхватен контролен орган в тази държава, първо защото е прокуратура, което само по себе си внушава някакъв авторитет, второ – защото е най-удобно всичко, което имаш, да бъде прехвърляно на прокуратурата, а пък тя да го проверява", каза той и подчерта, че се опитва да направи така, че да не се злоупотребява.
По думите му тенденцията да се прехвърля работа на прокуратурата, която е трябвало да свършат други органи, е усетена далеч преди той да стане главен прокурор и сигурно ще продължава, далеч след като престане да бъде. Предшественикът му Борис Велчев твърдеше същото.

На въпрос дали казва на политиците и министрите да не затрупват прокуратурата с папки и сигнали, Цацаров отговори: „Мисля, че го показвам съвсем ясно. Никой не може да спре затрупването на прокуратурата с папки и сигнали не само от министрите и политиците, а и всеки гражданин сигнализира на първо място прокуратурата".

Главният прокурор добави, че до два-три дни ще даде конкретна информация по делото "САПАРД". Засега уточни само, че е внесено искане за възобновяването му, но че трябва още малко време за служебната проверка срещу прокурора Стойчо Ненков, който бе отстранен, защото оттегли протеста на държавното обвинение срещу оправдателните присъди.
„Обемът материал за запознаване е толкова голям, че надхвърля възможностите на нормалното четене. Главният прокурор не е фигура, която трябва да се запознава с всичко и да изземва компетенциите на всички долустоящи прокурори, защото те работят по нормално вътрешно убеждение и над тях има съответния служебен, а и всякакъв друг контрол", каза още Цацаров.