Президентът поиска нестихващ темп на модернизацията във Военноморските сили
Румен Радев подчерта, че ролята на Черно море като пресечна точка на геополитически, икономически и енергийни интереси непрекъснато расте
Започналите процеси на модернизация във Военноморските сили (ВМС) да продължават с нестихващ темп, призова президентът Румен Радев. На борда на Фрегата "Дръзки", в акваторията на Черно море, пресконференция дадоха президентът Румен Радев, заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев и контраадмирал и командир на Военноморските сили Кирил Михайлов. Поводът е провеждането на Националното военноморско учение с международно участие "Бриз - 2024".
Всички снимки ВИЖТЕ ТУК >>
Дори да се засилят, трябват още повече средства, защото нашият личен състав показва, че може да се справи с всякакви ситуации и да работи с всякаква техника. Заслужава още по-съвременна техника и още по-добри условия. Това е пътят, който категорично ще следваме, коментира Радев, цитиран от БТА.
По думите му ролята на Черно море като пресечна точка на геополитически, икономически и енергийни интереси непрекъснато расте. Трябва да имаме надеждни и съвременни Военноморски сили и изградена система на взаимодействие с всички правителствени и неправителствени организации, с местната власт на място така, че България да може да отстоява своите интереси и позицията си на морска държава, каза още президентът.
Работи се по въпроса, осигурява се всичко, което е възможно на този етап, отговори Радостин Илиев на въпрос осигурени ли са средства за начало на подобряването на инфраструктурата на Военноморска база Варна. Хоризонтът на служебния кабинет е кратък. Това са въпроси, които ще намерят своето решение след месеци, а някои от тях - следващата година, посочи Илиев.
Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea) е готова за работа, обясни контраадмирал Кирил Михайлов. Изключително съм доволен, че България предостави възможност на групата да се готви и тренира по време на учението "Бриз - 2024 г", добави контраадмирал Михайлов.
В учението участват 23 бойни и спомагателни кораби и катери, три самолета, два вертолета и 2330 военнослужещи от военноморските сили на България, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, както и от Обединеното морско командване на НАТО (MARCOM), Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), Центъра на НАТО за противоминни операции (NMW COE), Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България (NFIU) и Тренировъчния център на НАТО по морски възпиращи операции (NMIOTC).