Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забранява политическа намеса в образователните системи.

Предложението беше прието със 123 гласа "за", 63 "против", а 14 депутати гласуваха с "въздържал се". Управляващото мнозинство подкрепи промените, а против тях се обявиха народните представители от ГЕРБ и "Възраждане".

От ДПС посочиха, че на този етап се въздържат от гласуване, като обмислят да предложат още промени между двете четения на законопроекта.

Когато предлагаме такива декларативни законопроекти, няма как да няма политизация на образованието, заяви от парламентарната трибуна бившият просветен министър Красимир Вълчев.

"Въпросът е не да се ограничава политическата работа на учителите, а въобще не трябва да има политическа работа. Това, което ГЕРБ насади, доведе до този законопроект", коментира Драгомир Стойнев от БСП.

Деница Сачева пък определи законопроекта като "кутията на Пандора" и посочи, че ако промените бъдат приети, депутатите ще отворят кутията.

"Моля ви, не внушавайте, че се изискват някакви други ограничения. Текстът на закона не предполага такова ограничение", каза министърът на образованието Николай Денков, който беше в пленарната зала.

В дневния ред бяха разгледани и изменение и допълнение в Закона за младежта.

Законопроектът бе гласуван със 134 гласа "за", без "против" и 29 - "въздържал се".

Депутатите приеха още срокът за предложения между двете четения на законопроекта да бъде удължен на четири седмици.

В мотивите към законопроекта е записано, че с него се цели създаването на по-ефективна законова рамка в областта на младежта и разрешаването на проблеми, идентифицирани в практиката по прилагане на действащите текстове на Закона за младежка. Предвиждат се и изменения в съдържанието на Националната стратегия за младежта. В тази връзка се предлага изменение на текстовете, свързани с Методологията за стратегическо планиране.

Основната цел на промяната е постигане на съответствие между законово установеното съдържание на Националната стратегия за младежта с установените практики при стратегическо планиране в Република България, аргументират се вносителите. В мотивите се изтъква, че допълването на съдържанието на стратегията ще гарантира по-пълното отразяване на нуждите и проблематиката на младите хора и младежките организации в страната.

Парламентът също така прекрати пълномощията на Венцислав Петков като народен представител от "Има такъв народ" от Плевенския избирателен район. Подадената от него оставка беше гласувана със 145 гласа "за", два "против" и без въздържали се.

По-рано не се прие предложението на "Възраждане" проектът на групата за отмяна на изискването за достъп до сградите на парламента да бъде първа точка още днес.

Заседанието обаче започна и с декларация на "Възраждане", които почетоха жертвите от терористичния акт на гара Буново, извършен на 9 март 1985 г.

Трябва да не забравяме, че вътрешните врагове са по-опасни от външните, подчерта Стоян Таслаков. Затова и не трябва да допускаме политиците да забравят, че защитата на отечеството ни е от първостепенна значимост, защото жертвите са винаги най-беззащитните, се казва в текста. Ние няма да забравим Буново, няма да забравим, че най-важни са българските национални интереси, заявиха от "Възраждане".

От името на групата Таслаков предложи жертвите да бъдат почетени с минута мълчание и ставане на крака от народните представители. Председателят на парламента Никола Минчев обясни, че искането за процедура за почитане с минута мълчание се внася до 18:00 часа на предишния ден. Все пак депутатите от "Възраждане" станаха на крака в пленарната зала.

След това от "Има такъв народ" почетоха с декларация годишнината от спасяването на българските евреи и делото на Димитър Пешев.  Декларацията по повод 79 години от спасяването на българските евреи през Втората световна война от трибуната на парламента представи народният представител Снежанка Траянска.

"Свеждаме глава в знак на почит към смелостта на Димитър Пешев, който като заместник-председател на Народното събрание, е инициатор на подписка на народни представители, обявяващи се за спиране на процеса на депортация", се посочва в декларацията.

Днес, 79 години по-късно си припомняме историческите факти, каза депутатът.

Прекланяме се пред човеколюбието на спасителите на българските евреи и пред паметта на 11 343 жертви на Холокоста, се посочва в декларацията. Днес, след две години на пандемия и война в Украйна, повече от всякога се замисляме за човешкия живот. Той няма цена, посочи Траянска.