Османи: Зад исканията на България за права на малцинствата стоят нечестни намерения
Докато нашите граждани не са част от ЕС, ще бъдат принудени да кандидатстват за български паспорти по икономически причини, каза македонският външен министър
"Динамиката в българската политика е толкова несигурна, че не се знае какво ще ни донесе утрешният ден. Сигурен съм, че България ще продължи да формулира нови искания. Но за мен е важно какво е в дневния ред на ЕС, нищо друго", казва в интервю за "Франкфуртер алгемайне цайтунг" министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, информират медиите в Република Северна Македония.
Думите на Османи са в отговор на въпрос дали има гаранции, че България няма да предявява нови искания след евентуалното приемане на конституционните промени в страната.
"Постигнахме компромис с България, план за действие за малцинствата. Искаме да изместим темата от историческите интерпретации и проблемите на идентичността към правата на човека и малцинствата, защото това е, в което сме добри. Казвам го като човек, който не е от най-голямата етническа група в страната. Северна Македония изгради уникален модел на функционална мултиетническа демокрация противно на всички скептици, които смятаха, че това не е възможно на Балканите", казва в интервюто Османи, цитиран от Дойче веле.
Според министъра на външните работи социологическите проучвания, които показват, че голямото мнозинство от гражданите са против промените в конституцията са анализирано погрешно, информира БТА.
"Гражданите отхвърлят вмъкването на идентично-политически конфликти в процеса на разширяване на ЕС, но с предстоящите конституционни промени няма такава опасност, напротив", казва Османи и добавя, че те "ще укрепят и разширят мултиетническата демокрация" в страната.
Османи казва, че е наясно с опасността някои кръгове в България да се опитат да злоупотребят с положението на над 80 хиляди (според изданието) граждани на Северна Македония, които притежават български паспорти.
"Знам, че зад исканията за права на малцинствата стоят нечестни намерения. Но за мен по-голямата заплаха е, че докато нашите граждани не са част от ЕС, те ще бъдат принудени да кандидатстват за български паспорти по социални и икономически причини", казва в интервюто Османи.