"В разговорите с България има документ, който Република Северна Македония е готова да приеме, но докато от България не бъде получен приемлив и за нея отговор, няма предпоставки да бъдат информирани депутатите и обществеността в Република Северна Македония", каза днес на пресконференция министърът на външните работи Буяр Османи.

По думите му съществуват десетки нон пейпъри и предложения в преговорите. "Ще повторя оценката - има напредък в мисленето как да се преодолее този проблем, но не мога да кажа, че има един документ, който е в пълно съгласие с българското правителство, за да мога да информирам незабавно депутатите, да споделя документа и да информирам обществеността", каза Османи.

Министърът на външните работи на Република Северна Македония отказа да коментира дали има вътрешнополитически различия в България, уточнявайки, че преговорите се водят с правителството на България и се знае, че решението, до което се достигне в преговорите, ще трябва да бъде представено и в българския парламент. "Разбира се, за да мине в парламента на България, всички коалиционни партньори трябва да подкрепят това решение. Но не мисля, че е редно да коментирам отношенията в България", каза Османи.

По думите му в момента е необходимо стратегическо лидерство и е време да бъдат взети стратегически решения и в ЕС, и в региона. "Ако проявите колебание в убеждението си, че това е правилният път, тези, които не искат решение, ще бъдат насърчени. Така че и двете правителства ще се сблъскат със съпротива", каза Османи.

Според него ако Албания тръгне на самостоятелни преговори за членство в ЕС, това би влошило динамиката в региона и Тирана съзнава това.

Думите на Османи идват в навечерието на посещението на българския премиер Кирил Петков, вицепрезидент Илияна Йотова, бившият външен министър Екатерина Захариева (ГЕРБ) и дори Костадин Костадинов "Възраждане". Те трябва да пристигнат в Битоля в събота (16 април). Шарената делегацията ще присъства на откриването на културен клуб на Сдружение "Ванчо Михайлов" в Битоля. След това се очаква Йотова и Захариева, както и Костадинов да заминат за Охрид.

МИА: Румъния не подкрепя разделянето на Скопие и Тирана, според Османи това не е в интерес на Албания в дългосрочен план

Шефът на румънската дипломация Богдан Ауреску каза днес в Скопие, че Румъния няма да подкрепи отделянето на Северна Македония и Албания по пътя към Европейския съюз, предаде специално за БТА агенция МИА.

"Не се разговаря за отделяне на Северна Македония и Албания. Ние не подкрепяме това развитие. Важно е да се намери решение възможно най-бързо, за да започнат заедно преговорите с двете страни", каза Ауреску на съвместна пресконференция с македонския си колега Буяр Османи.

Ауреску подчерта, че Румъния е твърд поддръжник на членството на Северна Македония в ЕС и в същото време "работим в тясно сътрудничество по много комплексни въпроси".

От своя страна Османи посочи, че решението за разделяне на Скопие и Тирана зависи от държавите членки и дали те ще постигнат консенсус за това Албания да започване преговорите.

"И преди съм казвал, че не е в дългосрочен интерес на Албания да се отдели от нас по този път. Така че, ако си помагаме поне до един етап от процеса, докато политическите критерии са решаващи, в дългосрочен план ще се създаде синергия, която тласка целия процес напред. Разбираемо е, че Албания има право да издигне глас, да каже "изпълнили сме всички критерии, защото сме заложник на досието на друга държава". Наясно съм обаче, че Албания споделя мнението, че в дългосрочен план това не е в неин интерес и много страни членки смятат, че това ще влоши регионалната динамика, ако се случи", каза Османи.

По думите му засега нямаме сигнал от нито една страна членка, която би подкрепила отделянето.

"Всички са заинтересовани въпросът за бъде приключен и за двете страни. Но съм сигурен, че въпросът ще бъде поставен отново през юни, ако ние не започнем преговори. Албания ще бъде много по-гръмогласна, ще се опитва да лобира и ще има държави членки, които ще кажат, че наистина трябва да се намери решение, а това нас няма да ни устройва. Затова трябва да се съсредоточим да не се стига до такава ситуация, в която този въпрос става актуален", каза Османи.

Албанският премиер Еди Рама неколкократно заявява, че ще поиска разделянето на Скопие и Тирана по пътя към ЕС, ако Северна Македония не реши въпроса с България до юни.