Папа Франциск осъди ескалирането на военните действия в Източна Украйна и нарече "скандална" братоубийствената война между християни, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес, на които се позова БТА.

На днешната си обща аудиенция пред 7000 вярващи в големия салон "Павел Шести" във Ватикана Франциск се обяви за повече международни усилия, за да бъдат върнати на масата за преговори подкрепяните от Русия сепаратисти и правителството, тъй като "диалогът е единственият възможен път за възстановяване на мира и на съгласието в тази изстрадала страна".

"Мисля за вас, украински братя и сестри, и смятам, че това е война между християни! Вие всички сте получили еднакво кръщение. А водите битка с християни. Помислете си за този скандал", каза Франциск.

Приканвайки към молитви за мир, той обясни, че молитвата е "протест пред Бога във времена на война".

Папата редовно отправя призиви за мир в Украйна, където конфликтът противопостави и църквите, но избягва да критикува политиката на Москва, посочва АФП.

Експерт: Въоръжаването крие рискове

Украинският президент Петро Порошенко не изпитва и "най-малко съмнение", че САЩ ще изпратят оръжия на страната му, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Президентът на САЩ Барак Обама първоначално се обяви против изпращане на оръжия на украинското правителство, но служител от администрацията му заяви тази седмица, че ескалацията на боевете е накарала Белия дом да преосмисли позицията си.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че е против изпращането на оръжия.

Логиката на тези, които призовават за въоръжаване на Украйна, е погрешна, макар да е лесно разбираема, пише сътрудникът на Фондация "Карнеги" Юджийн Ръмър в статия в британския в. "Файненшъл таймс", предаде БТА.

Според тази логика зле екипираната украинска армия не може сама да нанесе достатъчно сериозни загуби на подкрепяните от Русия сепаратисти, така че да наложи ефективно прекратяване на огъня, което да доведе до договаряне на примирие.

Затова съгласно тази теория Америка би трябвало да помогне, като изпрати отбранително въоръжение, а също и смъртоносно оръжие.

Предполага се, че когато в Русия започнат да пристигат телата на убити войници, президентът Владимир Путин ще стане отстъпчив, страхувайки се от враждебна реакция на обществеността, която вече е притеснена от растящата инфлация.

Такова е виждането на група бивши високопоставени американски служители, а то, както се твърди, се обсъжда от правителството на президента Барак Обама. Тази логика обаче е много погрешна, настоява авторът на статията, в чието написване е участвал и бившият старши директор за Русия в Съвета за национална сигурност Томас Греъм.

Вместо да помогне на съсипаната Украйна, подобен подход може да удължи нейната агония и да я отклони от жизненоважната задача на възстановяването. Такава политика едва ли ще накара Путин да се откаже от разрушителния си курс и би доближила САЩ към пряка военна конфронтация с Русия, смята Ръмър.

Има и чисто практически въпроси. Безсмислено е да се изпращат оръжия на войски, които не са обучени да боравят с тях. Дали САЩ и техните съюзници ще изпратят инструктори в Източна Украйна? Ако го направят, това значи, че ще изпратят американци във военна зона с Русия като враг. Тогава ще е трудно да твърдят, че САЩ не са страна в конфликта.

Какви са реално шансовете да се гарантира, че западните оръжейни доставки ще достигнат само до редовните украински войски, а не до частни въоръжени формирования? Ако западен военен, който не се води като участник в бойните действия, бъде заловен от сепаратистите, дали САЩ ще се опитат да го спасят?

Рисковете на подобна операция в Могадишу бяха представени в книгата "Блек хок даун" на Марк Баудън (и в едноименния филм за операцията в сомалийската столица).

Представете си какво би се случило на десетина километра от руската граница в район, контролиран от руски военни, отбелязва авторът.

И накрая, представете си реакцията. Какво ще правим, ако Русия продължи да изостря конфликта? Или ако Кремъл предприеме компютърна атака срещу американски финансови институции, унищожавайки данни за собственост на активи? Дали тогава Америка ще се доближи още повече към война, пита се в статията.

Украйна сега не може да спечели този конфликт. Той трябва да бъде замразен. Това трябва да се каже на украинските лидери. Трагедията би се задълбочила, ако бъдат изпратени войници, които да водят една безнадеждна битка.

Свободна и независима Украйна, здраво отбраняване на европейския ред и твърдо отблъскване на руската агресия - това са все достойни цели. Но те не снемат от нас отговорността да мислим за последиците от действията си. Настоящото предложение за въоръжаване на Украйна не съответства на тези стандарти, пише в заключение авторът.