Окончателно: Лотарията става държавна, лицензите вече са невалидни
Печалбите от игрите, които не са изплатени до влизането в сила на този закон, се изплащат съгласно утвърдените игрални условия, решиха депутатите
Лиценз за организиране на лотарийни игри, с изключение на томбола, бинго, кено и техните разновидности, може да бъде издаден само на държавата. Това реши парламентът окончателно на второ четене с промени в Закона за хазарта, внесени от лидера на НФСБ Валери Симеонов. Вече единствено Държавно предприятие "Български спортен тотализатор" (БСТ) ще администрира лотарийни игри, след получаване на съответния лиценз.
Тотото ще осъществява тази си дейност с нает от него персонал в собствени или наети пунктове, които са обособени и обозначени като пунктове за лотарийни игри.
В шестмесечен срок от влизането в сила на закона лицата привеждат дейността си в съответствие с него.
Печалбите от игрите, които не са изплатени до влизането в сила на разпоредбите, се изплащат съгласно утвърдените игрални условия и правила за съответната игра.
Не се разрешава да се изплащат печалби от лотарийни игри извън обектите или пунктовете,определени за тази дейност, както и извън банки, решиха депутатите.
Забранява се организирането на хазартни игри вече и в сградите в режим на етажна собственост без решение на общото събрание на собствениците, взето по реда на Закона за управление на етажната собственост.
Не се допуска продажбата на билети, фишове, талони или други удостоверителни знаци за участие в лотарийни игри на ненавършили 18-годишна възраст.
Парламентът не прие предложението на левицата за забрана на всякаква реклама на хазартни игри.
С гласуваните промени се предвижда от деня на влизането в сила на този закон лицензите за организиране на лотарийни игри/изключение на томбола, бинго, кено и техните разновидности/, издадени на организатори, различни от държавното тото, да се прекратяват като съответните удостоверения се обезсилват.
От деня на влизането в сила на закона се преустановява разпространението и продажбата на билети, фишове, талони или други удостоверителни знаци за участие в игрите от организатори, различни от БСТ.
Издадените за игрите билети, фишове, талони или други удостоверителни знаци, които не са продадени до влизането в сила на този закон, се унищожават до 31 декември 2020 г.
Висящите производства по издаване на лицензи, извършване на промени по издадени лицензи, както и за издаване на удостоверения за организиране на лотарийни игри, с изключение на томбола, бинго, кено и техните разновидности, на организатори, различни от Българския спортен тотализатор, се прекратяват и внесените държавни такси се възстановяват на съответните лица.
Законът ще влезе в сила след обнародването му в "Държавен вестник" до дни.
Валери Симеонов призова хората да не купуват талони
Българите да спрат да си купуват талони, защото спирането на продажбата им става след обнародването на закона за хазарта следващата седмица. Това каза лидерът на НФСБ Валери Симеонов пред журналисти след приемане на промените в Закона за хазарта на второ четене. " Очакваме следващата седмица законът да бъде публикуван и да се прекрати и да се изземат всички талони от всички места, където се продават в момента освен тези на спортния тотализатор", уточни още Симеонов.
Той поясни, че печалби могат да бъдат получени по силата на общите правила на игрите, в които са участвали съответните участници. "Променихме закона, тъй като решихме, че не е редно държавата да се меси в тези частно-правни отношения. Всички, които имат да получават награди, могат да предприемат съответните мерки, да си ги потърсят или да заведат дела, за да ги получат. Тъй като парите от тиражите са събрани, печалбите са базирани върху общите приходи от съответния тираж, така че всеки заинтересован има правно основание, има и пари, които са събрани, за да си получи той печалбата", каза още Симеонов.