Нинова: Личните нападки между партиите на протеста ще блокират и следващия парламент
Ако не стигнем до съгласие, нека поне актуализираме бюджета, каза лидерът на левицата
"Личните нападки и обвинения, които партиите на протеста си отправят, ще блокират възможността за разговори дори и в следващия парламент", предупреди соцлидерката Корнелия Нинова в интервю за партийната телевизия БСТВ, което публикува в профила си във Фейсбук.
"На открит поглед ми изглежда, че колегите от партиите на протеста не успяват да надхвърлят тяснопартийния интерес в този момент. Те допуснаха и помежду си съмнения за задкулисие. Едните видяха зад другите дългата ръка на ДПС, другите - на икономически кръг на Прокопиев. БСП стои най-добре в тази ситуация, защото в последните пет години положихме усилия да изчистим партията си от зависимости", отчете Нинова.
"Ако "Демократична България" и "Има такъв народ" откажат разговори за редовен кабинет, отиваме на избори, които, за съжаление, ще се проведат в много тежка ситуация. Имам тревога, че с това, което се случва, особено противоречията между партиите на протеста, даваме възможност на статуквото да се окопае. Виждате как Борисов говори през последните седмици", каза лидерът на БСП. Нинова оцени като успешна първата среща с представителите на ИБГНИ.
"Ако не стигнем до съгласие, нека поне актуализираме бюджета", добави тя, като повтори, че социалистите не са съгласни с предложения сега проект и ще направят своите предложения между първо и второ четене. Само преди ден Нинова призна, че ще бави мандата до 10-15 септември именно с тази цел - да бъде приет актуализираният бюджет, осигуряващ средства за преодоляване на последствията от пандемията.
Според Нинова "една от грешките, която направи ИТН като мандатоносител и която взриви отношенията им с ДБ и ИБГНИ, беше готовото предложение сложено на масата за министри и министър-председател".
"Ние решихме да подходим по-разумно и да оставим отворен въпроса за премиера и министрите, да седнем четирите партии заедно и да обсъдим възможностите", допълни соцлидерката.
Тя обясни още, че първият кръг срещи с партиите са да се види дали има съгласие по политиките, по които вече са постигнали такова при първите разговори.
"Ако постигнем съгласие по това, едва тогава да преминем към втори кръг от срещи, на които да обсъдим личностите, които да изпълняват политиките", каза лидерът на БСП.
Тя продължава да държи на това изборите да се проведат две в едно.
"Разминаването иначе в изборите би означавало поне три подред недели да се ходи до урните, и то това в такава тежка ситуация. Това е рисково и за здравето на хората, но и за държавността, защото това предполага ниска избирателна активност и ниска легитимност на институциите, които ще бъдат избрани. Ниската избирателна активност е опасност изобщо за държавата и държавността, и за политическата система, а в случая - и за бъдещия президент", коментира соцлидерката.
Самият Радев през уикенда обаче ясно показа, че е против такъв вариант.
Междувременно, освен с политическите сили, БСП ще проведе поредица от срещи с граждански организации, браншови съюзи, работодатели и синдикати.
На тях ще бъдат обсъдени приоритетите, които да залегнат в работата на евентуално бъдещо правителство, съставено с връчения на левицата трети проучвателен мандат. На срещите ще бъдат обсъдени и теми, свързани с актуализацията на бюджета.
Първите срещи ще бъдат проведени в парламента с Конфедерацията на Българския туристически бизнес и с Алианса на туристическата индустрия в България, както и със Синдикалната федерация на служителите в МВР.