Културното министерство свали Часовника на дълга
"Правителството се изплаши", коментира Николай Василев и уточни, че фирмата му е получил писмо, според което таблото уврежда сградата
Правителството се изплаши от "Часовника на дълга" и ни накара да го свалим. Това обяви бившият министър Николай Василев пред бТВ.
Фирмата на Василев е получила писмо от Министерството на културата, че по този начин се уврежда сградата.
Според бившия вицепремиер от кабинета "Сакскобургготски" това е сигнал, че кабинетът се срамува от това, което показва часовникът, предизвикал само за броени дни небивал интерес в центъра на столицата.
"Когато извадим необходимите разрешителни, пак ще го качим, защото трябва да се знае как се прахосват държавните пари", заяви Василев.
Часовникът със специален екран е инсталиран на балкона на кръстовището на бул. "Цар Освободител" и ул. "Г. С. Раковски" диагонално срещу Военния клуб. Той е поставен там от консултантската инвестиционна компания "Експат Капитал". Нейните управляващи партньори Никола Янков и Николай Василев целят да заострят вниманието на обществеността към недисциплинираната бюджетна политика в България с оглед на потенциалното ù приемане в еврозоната.
Към момента часовникът показва, че българският публичен дълг е над 31 млрд. лева. Прогнозата на експерти е, че той расте средно с 362 лева на секунда, или с 31,25 млн. лева на ден. Разделено на около 2 млн. семейства, всяко семейство средно дължи над 15 хил. лева, изчислява часовникът.
За информацията са използвани последните данни от сайта на Министерството на финансите. От "Експат Капитал" посочват, че ще коригират числата динамично, когато се публикуват нови данни.
В периода 2022-2024 г., въз основа на допусканията и прогнозното дългово финансиране, размерът на държавния дълг в абсолютни стойности и съотношението му спрямо прогнозния БВП ще продължи да нараства от 24,8% в края на 2022 г. (35,5 млрд. лв.) до 29,3% през 2024 г. (47,1 млрд. лв.).
Икономистът се обяви срещу актуализацията на бюджета, като посочи, че тя не е необходима.
"Не ми харесва, когато политиците баламосват с твърденията си и говорят празни лъжи. Това е най-небалансираният бюджет - както миналият, така и актуализацията на бюджета", категоричен беше Николай Василев.
"Това е все едно да се нарече националният отбор по футбол успешен", заключи той.
"Актуализацията е малка, несериозна и мерките не са антикризисни и антиинфлационни", отсече Василев.
Той посочи, че 9 млрд. лв. са потънали и не се знае за какво са били използвани. Според него преди години НДСВ не е купувало депутати, а ги е загубило. Имало е други периоди с купуване на народни представители, коментира Василев.
Според него в момента в България няма икономическа криза.
"През последните години съм казвал, че е добре за държавата да има редовно правителство с 4-годишен мандат. Не е ясно какво ще стане, но е добре да има реформаторско, западно ориентирано правителство, с което България да върви напред", смята Николай Василев.