Йотова за критиките на Борисов: Не коментирам партийни лидери, поуки за вота са нужни, а не извинения
"Очевидно е, че има нещо нередно в начина, по който бяха проведени изборите. Не може да се хвърли вината само на МВР или на ЦИК", смята вицепрезидентът
"Не коментирам партийни лидери". Така вицепрезидентът Илияна Йотова отговори на вчерашното искане на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов президентството да се извини за позицията ѝ за легитимността на предсрочния вот.
"Аз не схванах репликата на Борисов по този начин, но уважавам мнението му, както и на всеки един политик. Дано да има и реципрочното отношение", посочи Йотова в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
Що се отнася до нашето поведение оттук нататък, аз ви уверявам, че както досега, така и занапред, ние ще спазим всяка буква на закона и Конституцията и в понеделник ще бъдем в парламента, допълни вицепрезидентът.
Вчера лидерът на ГЕРБ по време на Националното съвещание на партията призова Илияна Йотова да се извини за казаното в Гоце Делчев ден по-рано, че новият парламент е нелегитимен, или Румен Радев да си оттегли Указа за свикване на НС в понеделник.
В отговор на въпрос, Йотова и днес посочи, че "очевидно, че има нещо нередно в начина, по който бяха проведени изборите, последната кампания".
"Не може да се хвърли вината само на МВР или на ЦИК. Веднага след тях се заговори за необходими промени в Изборния кодекс - по-добре да се вземат поуките, а не да продължаваме да се замеряме с политически квалификации и извинения. Не достигна нещо в работата на Централната избирателна комисия."
Не достигна нещо в работата на Централната избирателна комисия, те са прави, казват: "Нямаме достатъчно правомощия". Ако ЦИК трябва да отговаря от "а" до "я" за организацията и провеждането а изборите, те трябва да бъдат натоварени с тези правомощия, които сега не им достигат, посочи Йотова.
В последните дни се води тежка дискусия дали е легитимен вотът с машините, къде е вината - в организаторите на изборите или във фирмата, която осигурява тези машини, хвърли се вина и върху този, който е произвел хартията. Това всява голямо недоверие в българските граждани като избиратели, коментира тя. След това се чудим защо избирателната активност е ниска и сме щастливи, че сме я повишили с два процента. Така че - един внимателен анализ на това, което се случи, законодателни промени, ако е необходимо, но всичко това няма да помогне, ако не променим собствения си манталитет и не се уважаваме малко повече, отбеляза Йотова.
Вицепрезидентът коментира и вероятния състав на бъдещето правителство.
"Борисов е има една силна теза - за необходимостта от силно политическо правителство. Дали ще бъде правителство на малцинството или в коалиция, е партийна работа, но след толкова години на нестабилност имаме нужда от хора, които ще застанат с лицата си, със своите политически биографии, хора, които поемат политическа отговорност. Това е първата предпоставка за стабилността на един кабинет, отбеляза вицепрезидентът.
Нашето първо послание още през 2016 г. е думата държавност, посочи Йотова, попитана за отправяни критики към президентската институция. Никога няма да си позволим да бъдем безсилни пред проблемите на страната и да влизаме в съглашателство, с която и да е политическа сила, само за да си живеем мирно и спокойно, коментира тя.
Йотова каза също, че всички служебни кабинети на президента Радев се отличават с една характеристика - неговата собствена отговорност.
За случилото се в четвъртък пред Народния театър, където протестиращи се събраха с искане да бъде свалена пиесата "Човекът и оръжията", Йотова беше категорична, че тази ситуация не трябва да се допуска отново, но постави въпроса дали само пиесата беше поводът за този гняв на събралите се да протестират хора.
Тя беше само поводът, но дълбоко отдолу стои неудовлетворението на хората, невъзможността да кажат какво мислят, коментира Йотова.
"Тази новина е по-дълбока от това, което видяхме - едни радикализирани хора, които се хвърлиха срещу други, които имаха законното право да влязат, защото са си купили билет и искат да гледат театрално представление. Според мен не бива да се замита под килима, много внимателно трябва да видим действията и на ръководството на Народния театър, и на МВР, защо през втория ден например нямаше такъв проблем, можеше ли да се вземат мерки по-рано. Според мен можеше, защото това напрежение се нагнетява от април, когато се появи информация за това", каза вицепрезидентът.