И след петия опит депутатите не избраха председател на Народното събрание
Отново се стигна до балотаж между Силви Кирилов и Рая Назарян, но гласуването протече като миналия път. Нов опит ще направят в сряда от 11 часа
И петият опит да бъде избран председател на Народното събрание завърши без успех. След тричасови дебати народните избраници не успяха да намерят формула, с която да отблокират работата на парламента, а гласуването днес повтори сценария от сряда.
Снимки от заседанието ВИЖТЕ ТУК >>>
И този път номинирани бяха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Наталия Киселова от "БСП - Обединена левица", Силви Кирилов от ИТН и Петър Петров от "Възраждане". Всички те не получиха достатъчна подкрепа и последва балотаж между Кирилов и Назарян, които имаха най-много гласове.
На втория тур от гласуването само ГЕРБ-СДС подкрепиха своята кандидатка, като един отсъстваше. Всички останали бяха "против" с изключение на БСП, които се въздържаха.
Опцията за "технически председател", тоест Силви Кирилов да оглави НС, получи подкрепа от 101 депутати, против бяха 99 (ГЕРБ, ДПС-Новото начало и Явор Божанков), 37 се въздържаха (БСП и 17 от ПП-ДБ). Обвиненията за това още преди гласуването паднаха върху Явор Божанков, ДБ и БСП.
Изборът на председател продължава втора пленарна седмица, което е удължаване на първото заседание на парламента. Депутатите се събраха днес в 10 часа, за да направят пети пореден опит, като всички погледи бяха насочени към БСП и ДБ, заради чието гласуване миналия път не бе избран пръв сред равни. Така се случи и този път.
Първото заседание на 51-ото Народно събрание ще бъде подновено в сряда, 27 ноември, от 11:00 часа обяви председателстващият парламента Силви Кирилов.
В сряда четвъртият опит за избор на председател приключи неуспешно след балотаж между кандидатите Рая Назарян, номинирана от ГЕРБ-СДС, и Силви Кирилов, издигнат от "Има такъв народ" (ИТН).
По време на балотажа за Рая Назарян гласуваха 69 депутати от ГЕРБ-СДС. Тогава, въпреки заявките на "Продължаваме промяната - Демократична България", че ще подкрепят кандидата на ИТН след оттеглянето на кандидата им - Андрей Цеков, 19 от 37 депутати от ПП-ДБ гласуваха с "въздържал се".
19 от 20 народни представители на "БСП - Обединена левица" също гласуваха с "въздържал се". При четвъртото гласуване Силви Кирилов събра 101 гласа подкрепа, а за да бъде избран, са му нужни 118.
Четири предложения за председател на НС
От ГЕРБ-СДС отново издигнаха кандидатурата на Рая Назарян. От трибуната Теменужка Петкова призова да се спре с експериментите. "Да напраим така, че парламентът да заработи. Нормалната практика е първата политическа сила, събрала най-много доверие на изборите, да излъчи председател на НС", заяви Петкова.
От БСП - Обединена левица пък издигнаха пак кандидатурата на доц. Наталия Киселова. Борислав Гуцанов заяви, че "българският парламентаризъм се намира в изключително сложна ситуация" и е "време да спрем противопоставянето". "В търсене на изход от политическата криза "БСП - Обединена левица" покани всички партии, които искат да сложат край на статуквото, на разговори. Настояха за надпартийно мнозинство. Изборът на Силви Кирилов означава, че отиваме към нови избори, затова предлагаме отново Наталия Киселова", аргументира номинацията на левицата Гуцанов.
"Възраждане" заложиха на Петър Петров. По-рано Цвета Караянчева обяви пред журналисти, че тяхната ПГ ще гласува за Силви Кирилов, ако се стигне до балотаж. Според партията на Костадин Костадинов обаче Петров би могъл да изведе парламента от политическата криза и безвремието, в което се намира.
Очаквано ИТН издигнаха кандидатурата на Силви Кирилов, като повториха мотивите си. Тошко Йорданов се обърна към депутатите с думите: "ПП, "Възраждане", АПС и МЕЧ проявяват отговорност и надскачат собствените си партийни цели в тази ситуация. Ако се стигне до балотаж между г-н Кирилов и който и да е друг, аз вярвам, че ще се стигне до резултат като миналия път. Отговорихме на БСП на всичките им страхове и въпроси, а в момента получаваме декларация, която забатачва работата на парламента и казва невярното изречение, че ако се избере Силви Кирилов, означава предсрочни избори. Така че, това не е вярно. БСП разводнява, забавя и спира процеса. Това на мен ми засилва съмненията".
Йорданов визира изпратеното от левицата писмо до ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ, в което ги кани на разговори за надпартийно мнозинство (вижте писмото тук).
Нито един от четиримата кандидати обаче не получи достатъчна подкрепа при първоначалния вот - Наталия Киселова от БСП събра 39 "за" (от БСП и АСП), "против" бяха 117, а 82-ма се въздържаха. Петър Петров от "Възраждане" остана с 47 гласа подкрепа (от МЕЧ и "Възраждане"), 133 бяха "против" и 58 - "въздържал се". За Рая Назарян гласуваха само 68 депутати от ГЕРБ, 148 "против", въздържаха се 22-ма. За Силви Кирилов бяха 66-има депутати (17 от ПП-ДБ, АСП, МЕЧ и ИТН), 98 - "против", четирима се въздържаха.
Така се стигна до балотаж. Рая Назарян от ГЕРБ-СДС подкрепиха само съпартийците ѝ, като един отсъстваше. Всички останали бяха "против" с изключение на БСП, които се въздържаха. Опцията за "технически председател" бе със 101 гласа "за", против 99 (ГЕРБ, ДПС-Новото начало и Явор Божанков), 37 се въздържаха (БСП и 17 от ПП-ДБ).
Същата съдба последва и Силви Кирилов. Неговата кандидатура беше подкрепена от 101 народни представители, "против" бяха 99, въздържаха се 37 депутати. Така предложението той да е временен председател на НС също не бе прието.
Дебатите
В рамките на продължителни дебати се заформи скандал между представителите на различните ПГ.
Депутатът от ИТН Станислав Балабанов настоя ПП-ДБ да не държат толкова на една декларация. "Как ще звучи, ако започнем работа и половината откажем да влезем в зала, защото "Възраждане" са тук? Как ви звучи този малоумен довод? Силви Кирилов не е кандидат на "Възраждане". Осъзнавате ли, декларацията и каквото сте написали вътре, няма да се случат. Вместо да направите санитарен кордон, отваряте огромна порта и поставяте цветя и рози. Ако се стигне до балотаж и БСП, и ДБ имате избор как да постъпите и да си понесете последствията", заяви Балабанов.
След това думата взе Надежда Йорданов от ДБ, която припомни, че са поискали всички да изтеглят кандидатите си и най-възрастният да поеме поста. "Предния път водихме дебат за политически мнозинства. Какво мнозинство ще подкрепим - което ще освободи България от проказата на корупцията. 2013 г. България имаше страшен проблем, имаме го и днес. Защото не може да решим проблема, че институциите трябва да действат без корупционен натиск в обществена полза", каза тя.
Според Йорданова трябва да се случат пет неща - избор на ВСС, който "не е парцелиран на партийни квоти, без квоти на Пеевски", да се спре изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор, да има Антикорупционна комисия, публичните ресурси да не са достояние на лица, санкционирани по "Магнитски" и отново поиска "да няма зам.-председател, зад който стои Пеевски".
"Очакваме първата политическа сила, която носи отговорност за формиране на мнозинство, да се заяви по тези теми", завърши Йорданова.
Това провокира Павела Митова от ИТН да обяви, че се молят на първата политическа сила да създаде мнозинство, което да работи по тези въпроси. "Аз не мога да разбера кой е символът на корупция за ДБ. Имате невероятния, исторически шанс да подкрепите г-жа Назарян и да приключи с тоя цирк. Ако искате законодателни инициативи на този парламент, който да не е зависим от Борисов и Пеевски, подкрепете Силви Кирлов. Какво ни разигравате всички?", попита Митова.
Искра Михайлова от "Възраждане" атакува Йорданова, като попита каква е разликата в оттеглянето на кандидати и като се стигне до балотаж всички да решат кого да подкрепят. "Защо ДБ в момента е в санитарен кордон с ГЕРБ и ДПС", поптита тя и напомни, че корупция не се бори с декларация.
"Какво ще стане утре ако ние, 35 човека гласуваме в посока, свързана с вашите приоритети в съдебната система, какво ще направите - ще излезете в зала? Ще сте против, защото ние сме "за"? Какво е това безумие? Ние сме политически организации, не сме в детската градина. Борим се за неща, които сме декларирали през избирателите си. Тук става въпрос за политика и държава. 17 души си въобразявате, че може да разигравате цяла държава", обвини ги депутатката от "Възраждане".
От своя страна, Йорданова лаконично отговори, че е чула добро резюме на опорките на ГЕРБ.
"Като се оттеглят кандидатите и се постигне консенсус на всички около един председател, не се говори за политически мнозинства. Не се молим на никого, настояваме за нормален политически процес. Корупцията не се бори с декларации, а с приети законопроекти, а за това няма мнозинство и това е нашата тревога. А що се отнася за детската градина, не съм късала кабелите в пленарна зала, за да попреча на работата на НС", заяви депутатката от ПП-ДБ.
Станислав Балабанов попита: "Не ви ли е срам?! Актьорската игра е добра, но не е за Вас, вашите истински лица лъснаха. Рекорден ден не може да изберем председател, до кога ще се самозалъгвате?", настоя той. И се обърна към ДБ: "С ПП знаете каква ни е историята и личните отношения, каква неприязън имаше. Но въпреки всичко ПП и ИТН намираме изход, мислейки надпартийно. От едната страна има корпоративен вот, от другатата имаме конкретна програма за изпълнение, която може да започне веднага", заяви той. И попита ДБ какво ще правят, ако се стигне до махане на Сарафов като главен прокурор и "Възраждане" го подкрепят - пак ли ще се въздържат.
Балабанов се обърна и към БСП, отбелязвайки, че само той не ги е наричал "Ново начало". "Или задвижваме нещата, или отиваме на избори и всички вие ще загубите", предупреди той. Според Балабанов има шанс да се стартира нещо, залегнало в програмите им от 10 г. Той обвини Лорер, който в петък гласува "въздържал се", че преди е казвал, че Пеевски се е променил за добро.
Атанас Атанасов от БСП пък атакува ИТН, че те са тези, които са развалили единственото алтернативно мнозинство - т.нар. четворна коалиция. "Говори за санитарни кордони около Пеевски партия, която управляваше и опорочи Конституцията заедно с тях. Наталия Киселова ли е "Новото начало"? Разделителна линия между статукво и алтернативно мнозинство я олицетворява именно тя. Да видим кои наистина искаме да променим това статукво, а не само да имаме гръмки изказвания", настоя социалистът.
Обвинения от трибуната към Явор Божанков
Божидар Божанов благодари на ИТН за подкрепата към декларацията, но добави, че се притесняват, че декларациите, които "на първо четене са минали в чудесен вид, на второ стават проблемни". Затова ДБ искали цялост и пълнота.
Балабанов увери, че като се види, че има мнозинство за стабилно правителство, Силви Кирилов щял да си подаде оставката. Юристите на ДБ и ИНТ можело да седнат и изчистят детайлите и след това да ги задвижат. Вече сме се съгласили, нищо не пречи да стартира тази подкрепа по отношение на това законодателство, добави той и завърши обръщението си към ДБ: "Изберете кое е по-важно - реформирана България или червен килим пред задкулисието".
Явор Божанков, който също се въздържа в петък, обясни, че има проблем с разбирането за председател на парламента. Според ГЕРБ той им се падал по традиция. "Такава практика няма. Председателят е от първата сила, защото тя формира мнозинство", настоя той. Сега първата сила обаче за осми път не можела да го направи.
"Големият отсъстващ е ГЕРБ - те изказвания нямат, а тази битка вместо тях я води "Възраждане". Направихме предложение за кандидатура, оттеглихме го, предложихме всички да се обединим около технически председател. Никоя партия не оттегли кандидата си. Това е формиране на мнозинство", обясни Божанков вота си. И заподозря, че влязат ли в такова мнозинство, "Възраждане" още в първия ден ще тръгнат към хомофобски и други закони. Божанков подчерта, че не познавал Силви Кирилов и отношението му Борисов и Пеевски, но познавал ИТН, които са съборили последното правителство, което е можело да функционира без ГЕРБ.
Божанков се притесни, че веднъж като стане Кирилов премиер, не знаем какви позиции ще изрази, а МЕЧ казвали "никакви оръжия за Украйна", затова не знаел каква външна политика ще провеждат. Той заяви и че "Възраждане" са в изолация в ЕП, както според него трябва да са и в българския "заради проруските си позиции". Божанков беше категоричен, че на гласуването ще е против Силви Кирилов, както и направи.
"Вие карате двуколка, а ми се ежите като малко петле", нападна Божанков Светослав Тодоров от "Възраждане" и му напомни, че в ЕП са в една група с ДПС. Тодоров видя в поведението на депутата от ПП-ДБ "подадена ръка към ГЕРБ".
Радостин Василев от МЕЧ пък каза, че няма да подкрепят оръжия за Украйна. "Явно от вас зависи как се формират мнозинства и вие определяте кой е познат и кой не", иронизира той. "Вие сте маймуна с бомба, която защитава това, което казват временните му господари. Вие сте малка госпожица, която скоро ще остане без партия", предупреди лидерът на МЕЧ.
Тошко Йорданов нарече Божанков "червен запъртък в гнездото на ПП". "Затова никой от ПП и ДБ не си позволи тоталните тъпотии на Божанков, нито пък говори глупости за Силви Кирилов. Сега разбрах, че сте го взели, защото е наследил бизнес, с който си плаща. Нанася щети и на двете половини на коалицията ви", загрижи се той за ПП-ДБ.
Божанков на свой ред заяви, че Радостин Василев бил "един човек, който не се събира в собственото си его", бил гневен, защото искал да е министър, а не станал.
Цончо Ганев пък контрнира, че е нелепо ДБ да говорят за съдебна реформа, след като заедно с Пеевски и Борисов са се провалили в конституционните изменения. Къде сте в балотаж между ГЕРБ и друг, попита той ДБ. След което предупреди, че в един момент ще се обединяват законопроекти и ще трябва да работят заедно.
ДБ и ИТН пък си размениха обвинения кой е патерица на ГЕРБ и ДПС, както и припомняния кой какви закони е внесъл и как е гласувал.
На трибуната излезе и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след призив от страна на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ (изказването му вижте тук).