По указания на министъра на външните работи Теодора Генчовска е сформиран кризисен щаб, който ежеминутно следи ситуацията в и около Украйна и ако има ескалация на напрежението, ние сме в готовност да приведем в действие протокола по евакуация. Това каза за БТА директорът на дирекция "Пресцентър" на Министерството на външните работи д-р Митко Димитров.

Пред БНТ наши сънародници от Одеса и Херсон споделиха, че обстановката засега е спокойна.

Към този час нито в дипломатическата ни мисия в Украйна, нито в централното ръководство на МВнР има искане за евакуация на наши сънародници, каза Димитров.

"Около 40 души са се регистрирали чрез интернет платформата на МВнР чрез актуални телефонни данни, както и къде точно като локация се намират в Украйна, за да можем при евентуална евакуация да имаме директен контакт с тях", съобщи още директорът на пресслужбата на външно министерство.

Вчера ние се присъединихме към декларацията на ЕС - дипломатическите ни мисии няма да затварят, продължаваме да подкрепяме териториалната цялост на Украйна, каза той.

МВнР приканва българските граждани, които се намират на територията на Украйна, да предприемат мерки за напускане на страната с наличните към момента транспортни средства. Министерството междувременно предупреди да се преустановят всякакви пътувания до Украйна.

В петък вечер, 11 февруари, премиерът Кирил Петков свика заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет. Във фокуса на обсъжданията бяха продължаващата ескалация на напрежението между Русия и Украйна, съобщи пресслежбата на МС.

В рамките на заседанието министър-председателят подчерта, че целта е да се изработи конкретен стратегически план за действие, който страната ни да следва в случай на разрастване на конфликта.

"Длъжни сме да сме готови за всякакви сценарии и да сме сигурни, че стратегията за национална сигурност е изпълнена по най-добрия начин", категоричен бе премиерът. Кирил Петков отбеляза, че България е и ще продължи да бъде лоялен и предсказуем член на НАТО.

Членовете на Съвета по сигурността обсъдиха също мерки за реакция, ако Русия отговори с ограничения в областта на енергетиката, в случай на нови санкции.

Какво разказват българи в Украйна

Яков Стайков е един от многото българи, които живеят в Одеса, казва пред БНТ, че през последните няколко седмици хората чуват новини, предимно за предстояща война.

"Информацията в последните 2-3 месеца - много приказки по това, че скоро ще бъде война, но за хората, които разбират, че ние вече 8 години воюваме, тая информация понякога се обновява. Радва ме, че тоя път всичкият свят вече разбра кой с кого воюва и кой кого напада. Заради това за мен нищо ново няма", разказва той.

Хората, с които приказвам, повече мислят за обичайните си дела, защото не щат да мислят за това, че вероятно скоро ще бъде някаква война и някаква беда", споделя Яков.

Той е чул предупреждението на Външно министерство българите да не пътуват до Украйна, а онези, които се намират там, да напуснат. "От своите познати от никой не чувах, че той се сбира да се прибира в България. Аз самият не планирам никъде да мърдам, защото не виждам в това никаква нужда", смята българинът.

Резервистите в Одеска област засега не преминават обучение, обяснява Стайков. "Тук няма. Но знам, че резервистите им съобщават да бъдат готови, но никакви учения. Хората, които осмислят, се готвят сами. От властите никой не заставлява никого да ходи нейде."

От Херсон Татяна Арнаутова също споделя, че животът е спокоен, но хората са напрегнати. "Хората са малко заплашени, защото има различна информация. Страхуват се да не дойде война при нас."

"Никой не е вярвал, че ще има анексия на Крим. Никой не вярвал, че ще има окупация на Донбас. И сега ние малко заплашени, но хора - готови да защитават татковината си", споделя тя.

Контактна информация за пребиваващите в Украйна български граждани 

МВнР препоръча на всички наши сънародници, пребиваващи временно или постоянно в Украйна, да се регистрират за услугата "Пътувам за..." на интернет страницата на Министерството на външните работи на Република България - https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo/ukraine#travel-registration-form. 

При нужда от съдействие българските граждани в Украйна могат да се обръщат към: 

1. Българското посолство в Киев на следните телефонни номера: +380 44 235 4389; +380 44 235 2202, както и на дежурни телефонни номера в извънработно време: +380 44 246 7237, +380 44 246 7672,

2. Генералното консулство в Одеса на следните телефонни номера: +380 48 7466 554; +380 48 746 65 58 ; +380 48 746 63 75, както и на дежурен телефон за спешни случаи в извънработно време: +380 68 293 0048.

3. Сигнали могат да се подават и на имейл адресите на мисиите ни в Украйна: [email protected]; [email protected]