МС одобри Истанбулската конвенция, нямало да има ”трети пол”
Министерски съвет прие Закон за ратификация на Истанбулската конвенция, която е срещу домашното насилие и насилието от всякакъв вид срещу жени и момичета.
Бурни дебати съпътстваха правителственото заседание, на което бе прието да ратифицираме Истанбулската конвенция, призна външната министърка Екатерина Захариева. Основните й противници са Обединените патриоти, които излязоха преди дни и с декларация срещу ратифицирането. Според тях тази конвенция узаконява еднополовия брак.
Очевидно и техните представители в МС Валери Симеонов и Красимир Каракачанов са упорствали до последно.
Решението не е било взето единодушно, призна Захариева. По думите й националистите са се подвели по текста за равнопоставеност на половете, ставало дума за това да няма домашно насилие и да се разчупят стереотипите с посягането върху жени и момичета, и изнасилването им.
Ратификацията няма да доведе до промяна в Конституцията, нито ще доведе до задължение за България за въвеждане на еднополови бракове, заяви Захариева, като се позова на анализ на юристи.
У нас скочиха срещу Истанбулската конвенция, в нея бил записан „неутрален пол“. Във връзка с притесненията на представители на Патриотичния фронт, че конвенцията е врата към признаването на третия пол,
Захариева поясни, че ако е нужно, при ратифицирането на документа от Народното събрание ще бъде гласувана и обяснителна декларация, която гарантира, че няма да има промени в българската конституция.
Конвенцията беше подписана миналата година, напомни Захариева и работна група в правосъдното министерство с участието на ведомства и неправителствени организации е работило по текстовете на конвенцията и закона за ратификацията в продължение на една година. Конвенцията е приета единодушно на заседание на Съвета за съдебна реформа.
Целта на Истанбулската конвенция е да може от ранна детска възраст да се разчупят стереотипите за това, че жената в някои части на света е нормално да бъде подлагана на домашно насилие, включително и на изнасилвания в семейството, и възпитание в толерантност и зачитане на равенството на половете, нещо, което е и основен принцип в нашата Конституция, посочи външният министър.
Конвенцията е добра и за мъжете, защото чрез нея се променя стереотипната представа, че мъжът задължително трябва да осигурява препитанието на семейството.
В отговор на въпрос министър Захариева каза, че с ратификацията на Конвенцията не се въвежда "трети пол" и допълни, че Конвенцията извежда защитата на правата на жените и мъжете на най-високо ниво и ратифицирането й ще постави България "на картата на правовите държави с високи стандарти на защита".
Захариева подчерта, че Конвенцията не въвежда нещо, което да го няма в българското законодателство и в Конституцията, но извежда задълженията на държавата и обществото на по-високо ниво на образование, защита, мерки и помощ, ако се стигне до домашно насилие.
Министърът призна, че според Конвенцията поемаме задължение да обучаваме и децата в училище в толерантност между половете и разчупване на стереотипите, каквото и да означава това.
Министърът посочи, че Конвенцията е ратифицирана от 17 държави от ЕС, ние сме 18-ата. Ратификацията трябва да се състои в парламента, а по думите на Захариева ще има съпътстваща декларация към конвенцията, в която депутатите щели да изчистят недоразуменията.
Попитана дали Турция е игнорирана от българската програма за европредседателство, каквито твърдения е имало преди седмица в турски вестник, външният министър посочи, че не би коментирала публикации, по подчерта, че се поддържа постоянен контакт с турските колеги и тези в ЕК и напомни, че преди две седмици у нас беше на посещение турският министър, който отговаря по европейските въпроси.