Това каза на брифинг зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК Ваньо Шарков.

В определение на тричленен състав на Върховния административен от вчера се посочва, че трябва да се спре действието на текста от Наредбата за достъп до медицинска помощ, в който се указва използването на пръстов идентификатор при хоспитализация и дехоспитализация.

"Идентификаторът е механизъм за контрол и ефектът от него е видим", посочи Шарков, цитиран от БТА.

Системата стартира на 1 ноември със закъснение от един месец, тъй като не всички лечебни заведения бяха изпълнили задължението да разполагат със системата за пръстова идентификация.

По думите на Шарков за първата половина на ноември в сравнение с първата половина на октомври е отчетена дейност от лечебните заведения за 15 млн.лв. по-малко.

ова е спирачка за лечебните заведения, които се опитват да източват НЗОК", допълни здравният зам.-министър.

Хоспитализациите също са намалели с над 18 хиляди, което и показателно как работи системата след въвеждането на идентификатора. По думите му това е и система, чрез която пациентът държи контрола върху изразходването на средствата, които сам внася в НЗОК.

"Към момента чрез пръстовия идентификатор има 364 хиляди регистрирани пациенти, а отказите са 318, но това не е мотив те да не бъдат хоспитализирани. Системата ще продължи да работи и няма да изпращаме инструкции към лечебните заведения", увери Шарков.

Той напомни, че регистрацията на пациентите се извършва в рамките на деня, а не непременно в момента на постъпването им в болницата. Има инструкция как да се работи с идентификатора и лечебните заведения ще отчитат дейността си по тази система до крайното произнасяне на съда.