Милков препоръча гласуване по пощата за чужбина и отрече в МВнР да е идвала нота от Русия
"България няма да приеме никакви формулировки, които да отреждат статут на македонските българи, различен от статута на останалите малцинства", каза външният министър по повод промените в основния закон, с които се зае Скопие
Външният министър Николай Милков отчете вота в чужбина като успешен и коментира актуални теми пред медиите на редовния брифинг на МВнР.
"На изборите в чужбина гласуваха малко над 185 000 български граждани. Имаме известно увеличение, спрямо предходните избори, което отговаря и на тенденцията в България за леко увеличение", каза министърът на външните работи. На първо място по активност са били традиционно в Турция, където над 69 хил. сънародници са гласували срещу 57 хил. на предишните избори. Следват ги българите от Великобратания, Германия, Испания и САЩ. Той добави, че в 245 секции е било проведено и машинно гласуване, като в 6 от тях само са възникнали проблеми.
Външният министър изведе като повтарящ се проблем неявяването на членове на СИК или отказ в последния ден преди вота, което не е попречило на попълването на комисиите с резерви, но призова партиите да обърнат внимание на своите представители в чужбина.
Милков очерта и необходими промени в Изборния кодекс, които биха подобрили изборния процес зад граница, но уточни, че не възнамерява да прави предложения за законовите изменения. По думите му създаването на район "Чужбина" би облекчило организацията на изборите, а министерството е готово да участва със своя експертиза, ако се наложи. Според Милков въвеждането на дистанционното гласуване по пощата за българите зад граница е най-доброто решение за всички технически проблеми около провеждането му.
"Проблем все още остава формирането и назначаването на СИК извън страната. Възникна за пореден път напрежение между българските общности и партийните назначения по места, които доведоха до оплаквания и отказ от СИК. Активистите там се чувстват обидени, изнасяйки цялата тежест на организацията в подготвителния период, и очакват, че биха имали място и в СИК, което те разчитат като едно признание за тяхната активност", каза Милков. "В последния момент обаче те са изместени от партийни активисти, които се спускат с решение от ЦИК", констатира той. Той се обърна към партиите и към ЦИК с два варианта за изход от подобни ситуации - партийните участници да бъдат назначавани в много по-ранен период, така че да се знае колко места остават за активистите по места, или местата в СИК в чужбина да бъдат запазени за нашите сънародници там. "И те да не бъдат измествани от представителите на политическите партии", акцентира Николай Милков.
Той коментира и изказването на външния министър на РСМ Буяр Османи, с което той твърди, че отговарял на българския външен министър, че промяната в македонската конституция не е работа на България, защото е вътрешен въпрос.
"Промените в Конституцията РСМ, разбира се, са вътрешен въпрос. Не мисля, че изказвания от този тип водят към успокояване на ситуацията. Не знам какви точно цели се преследват", каза Милков. Той разчете опитите за вдигане на напрежение в контекста на вътрешните процеси между опозицията и властта в Скопие.
"България няма да приеме никакви формулировки, които да отреждат статут на македонските българи, който да е различен от статута на останалите малцинства. Не става въпрос за намеса на България във вътрешните процеси, а за създаване на атмосфера на доверие. Македонските българи трябва да получат равни права и те не трябва да останат написани само на хартия, а да съществуват и на практика", категоричен беше българският вътрешен министър. По думите му това да се направи в спокойна обстановка, без форсирани решения и антибългарска реторика.
Той даде да се разбере, че страната няма да допусне "сценарии, при които подходи и решения се съгласуват зад гърба на България с членки на ЕС, след което да бъдем поставени пред свършен факт".
Външният министър разясни още, че в Министерството на външните работи не е получавана нота от Руската федерация във връзка с вандалския акт върху Паметника на Съветската армия на старта на предизборната кампания. Той уточни, че такава нота е получена в Министерството на отбраната, по негова информация.
Относно разговора му с американския държавен секретар Антъни Блинкън външният министър повтори казаното пред медиите преди ден в Брюксел, а именно, че принципно е поставил въпроса за нуждата на страната от заместващо въоръжение за българската армия.
"Не сме влизали в детайлите на този процес. За нас беше принципно важно да подчертаем за пореден път, че България има нужда от заместващи способности поради изтичане на ресурса в момента", коментира външният министър и даде за пример МиГ-29, както и факта, че ще имаме празнина от способности в рамките на 2-3 години, докато пристигнат новите самолети.
"Това беше нещо, което секретарят Блинкън си записа специално. Попита ме дали Департаментът на САЩ е информиран, отговорих му "да" и обеща да проследи въпроса", разказа Милков.
"Разговорът е опит да се реактивира този въпрос в двустранен план, за да бъде ускорен. САЩ са наясно кога изтичат ресурсите", добави той. И заяви, че ако се стигне до конкретика, то въпросът може да бъде уточняван отново между отбранителните ведомства на двете страни.
Външният министър каза още, че нито един от кандидатите за наш посланик в Украйна не е бил одобрен и вероятно такова назначение ще остане за следващия пакет от посланически назначения, вероятно от редовно правителство, но в края на месеца възстановяваме работата на консулството ни в Одеса.