На 27 октомври се очертават поредните избори, за които отново ще се каже, че са с най-ниска избирателна активност от началото да демократичните промени у нас. Пред урните се очаква да застанат между 1.9 и 2.1 милиона избиратели, или около 30% от гласоподавателите по избирателни списъци. Това е един от изводите след проучване на агенция "Медиана", реализирано със собствени средства.

Изследването е проведено в периода 8-13 октомври 2024 г. с 978 българи чрез пряко стандартизирано интервю (представително за пълнолетното население на страната). 

Две седмици преди изборите, то показва, че няма партия, която да концентрира върху себе си надеждите и очакванията не само на мнозинството, но дори и на значителна част от избирателите.

"Наблюдаваме по-скоро обратния процес - отдръпване от политиката и политическото. ГЕРБ, "Възраждане", БСП (Обединена левица) и ИТН запазват позициите си, но не нарастват значимо. При ПП-ДБ ерозията на доверието продължава.

Втората на последните избори партия ДПС е разцепена и сега се явява в две формации, които се борят за пето-седмо място в парламента. "Величие" на практика изчезна от политическия терен (0.7% в изследването).

Двете формации ("Меч" и "Синя България"), които са близо до 4-процентната бариера, запазват своите шансове не толкова поради голям прираст на избиратели, а благодарение на ниската избирателна активност
 

Данните засега показват, че независимо от ниската избирателна активност (а донякъде и благодарение на нея) няма да представлява особена трудност сформирането на трипартийно мнозинство за съставяне на правителство. Проблемът ще бъде по-скоро трайността на такова мнозинство (тип "сглобка") и неговата легитимност в очите на огромната маса негласуващи избиратели, гласи изводът на социолозите от "Медиана". 
 
Възможността за съставяне на правителство може да реши проблема на партиите с така наречената "политическа криза". То обаче няма да реши проблема на обществото с политическото му представителство. Огромната част от избирателите (53%) не вярват, че те реално избират. Не вярват, че от техния избор зависи кой и как управлява страната. За тях изборите и въобще целият така наречен "демократичен процес" се превръща във фарс, залъгалка за наивници. Точно този проблем предстоящите избори вероятно няма да решат, отбелязват социолозите.  

Графика: "Медиана"

Графика: "Медиана"


 
На този фон не изглежда парадоксално, че партията "Не подкрепям никого" вече се бори за второ място по брой симпатизанти

Все още има около 360 000 избиратели, които се колебаят за кого да гласуват. На фона на очертаващата се много ниска изборна активност това е огромна маса, която би могла драстично да промени очертаната картина, ако се "люшне" в една или друга посока. Засега обаче не се очертава някакъв значим притегателен център за тези избиратели.

Графика: "Медиана"

Графика: "Медиана"