Мария Габриел: Иновациите са шанс за намаляване на различията в борбата с рака
Целта е до 2025 г. да бъде създадена мрежа от центрове за ракови заболявания във всяка държава членка, което да улесни достъпа на пациентите до нужните инфраструктури, заяви еврокомисарят
Българският еврокомисар Мария Габриел бе на работно посещение във Ватикана, където откри конференция на високо равнище "Стратегии за достъп до лечение и превенция на ракови заболявания". Това съобщи отделът "Преса и медии" към Представителството на Европейската комисия в България, предава БТА.
Еврокомисарят Мария Габриел бе ключов лектор заедно с президента на Папската академия на науките Йоаким фон Браун, с канцлера на Академията кардинал Питър Тюрксън и с президента на Европейската академия за изследване на рака Михаел Бауман.
"Един от основните ни приоритети в областта на здравеопазването е борбата с рака. Всяка година над 2,7 милиона граждани в Европейския съюз биват диагностицирани с болестта. Една четвърт от всички случаи на ракови заболявания в света са в Европа и 40 процента от тях могат да бъдат предотвратени. Да обърнем негативната статистика и спасим повече от 3 милиона души до 2030 г. е амбицията, която си поставяме с мисията за борба с рака по програмата "Хоризонт Европа" и с Европейския план за борба с рака", отбеляза Мария Габриел.
Мисията за борба с рака обединява пациенти, университети, здравни индустрии, стартъпи и новатори. Целта е справяне с предизвикателствата, свързани с превенцията, достъпа до лечение, новите технологии и прецизната медицина.
Освен това, от 2019 г. досега, програмата "Ускорител" на Европейския иновационен съвет е подкрепила 37 компании, работещи в тази сфера, чрез инвестиции на стойност 200 милиона евро.
Българският еврокомисар подчерта важността на съвместната работа с регионите и градовете, с гражданите, включително с младите хора. "Анализирането и споделянето на данни са ключови. С центровете за знания за ракови заболявания искаме да подпомогнем бързото споделяне на изследвания и информация. Сътрудничеството между държавите членки и регионите ще има ключова роля за по-добрата координация и преодоляване на неравенствата в достъпа до изследвания за рака", каза евкомисарят Мария Габриел.
Целта е до 2025 г. да бъде създадена мрежа от центрове за ракови заболявания във всяка държава членка, което да улесни достъпа на пациентите до нужните инфраструктури.
"Ракът е едно от най-големите здравни предизвикателства. Чрез обединяване на усилията в цяла Европа ракът може да бъде диагностициран по-рано, а хората, засегнати от заболяването, да имат по-добро качество на живот след лечението. Само заедно, с подкрепата на науката и иновациите, можем да го постигнем", заключи Мария Габриел.