България и Косово ще търсят проекти с хибридно финансиране
"Трябва да се възползваме от момента и да се съсредоточим върху реалното изграждане на коридори между нашите страни - транспортни, енергийни, дигитални".
"Свързаността, както и визовата либерализация, ще спомогне за увеличаване на туристите между нашите страни и на преките бизнес контакти, което ще има за резултат задълбочаване на търговското сътрудничество в региона", е казал българският министър-председател.
Премиерът Борисов припомнил конфликтите на Балканите през 90-те години на миналия век и подчертал, че най-важното в момента е да се гледа напред - какво може да се направи за региона и за хората.
"Тази наша цел, която се превърна в европейска тема на най-високо ниво, означава и интегриране на Косово. Наясно сме за предизвикателствата, произтичащи от позицията на някои страни-членки по статута, но това не бива да ви обезкуражава", е казал Борисов.
Двамата лидери са приветствали и Стратегията за Западните Балкани, в която Европейската комисия включи всички идеи на България за развитие на региона. "С този документ категорично се декларира желанието Европа да се развива като континент на стабилността, сигурността и просперитета.
На Косово, Република Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Албания и техните народи се дава европейска перспектива и ясен знак, че още през 2025 г. тези, които са готови, може да станат членове на ЕС", е добавил премиерът Бойко Борисов.
Премиерът Бойко Борисов проведе среща и с министър-председателя на Черна гора Душко Маркович, който също е на посещение в София.