52 нападения над медици от началото на годината
От началото на годината са регистрирани 52 случая на нападения над медицински екипи, половината са чиста физическа агресия, отчете здравният министър.
През 2014 г. са били образувани 5 досъдебни производства за посегателство срещу медицински специалисти при и по повод на изпълнение на тяхната служба. Осъдени са 4 лица, от които 1 ефективно, 1 условно, 1 на пробация и 1 на глоба, каза главният прокурор.
През 2015 г. са образувани 4 досъдебни производства, осъдено е 1 лице на глоба.
През 2016 г. са образувани 2 досъдебни производства. Осъдени са 4 лица, от които 2 условно и на двама е наложена глоба.
Сред идеите, които са обсъждани на срещата, е възможността всички мобилни екипи да бъдат снабдени с паник бутон, чрез който да има възможност за директна гласова връзка с охранителна фирма или полицията.
Освен това ще бъдат определени и прокурори, чиито ресор ще бъдат болниците. Така те ще реагират максимално бързо при подаден сигнал, коментира още главният прокурор.
Тежката наказателна политика не е единственото средство за превенция, важна е охраната на болниците, каза още Цацаров.
„Постарахме се да погледнем нещата по веригата – от болничните заведения до наказателните производства. Има пропуски, които касаят наказателното преследване, но не мога да приема тезата, че наказателната политика е единственото средство за превенция срещу такива посегателства. Управителите на болниците имат своите отговорности“, каза обвинител №1, цитиран от "Фокус".
Вътрешният министър Валентин Радев заяви, че министерството не може да е изцяло отговорно за сигурността в лечебните заведения и затова започва обследване на всички спешни отделения в болниците. МВР ще даде предписание, на всички лечебни заведения, които имат спешна помощ, какво още може да се направи. Управителите трябва да поемат всичко, което им е предписано, каза Радев.
Очаква се конкретни мерки да бъдат взети най-късно до Нова година.