Комисията за защита на личните данни започва проверката в НАП след "взломното влизане"
Най-много след месец ще се знае с колко ще бъде глобена приходната агенция, но санкцията няма да е малка
Комисията за защита на личните данни (КЗЛД) започва днес проверка на Националната агенция за приходите във връзка с изтичането на лична информация след хакерската атака срещу НАП.
Председателят на (КЗЛД) Венцислав Караджов заяви вчера, че проверката в НАП ще продължи най-много един месец. Със сигурност ще има санкции за НАП и тя няма да бъде малка, каза също той.
Максималната санкция, която може да получи приходната агенция, е 20 милиона лева.
Караджов отбеляза, че при определянето на санкцията ще се вземе предвид и фактът, че в базата на приходната агенция е имало "взломно влизане".
Комисията ще проверява и доколко правилата на НАП за обработване на лични данни, обучението на хора, организацията и взетите технически мерки отговарят на анализираните рискове.
Очаква се съвсем скоро НАП да предостави на гражданите приложение, с което могат да проверят какви техни лични данни са изтекли при хакерската атака. Говорителят на агенцията Росен Бъчваров каза, че са изтекли личните данни на над 4 милиона живи български граждани и над 1 милион починали.