Коалиционното споразумение на ПП с БСП, ИТН и ДБ е вече факт (снимки)
Целите, които си поставя новата коалиция, са просперираща България, съдебна реформа, икономически растеж, върховенство на закона
След триседмичен преговорен маратон, коалиционното споразумение между "Продължаваме промяната", "Демократична България", БСП и "Има такъв народ" вече е подписано. След като всички текстове са изчистени, бъдещите коалиционни партньори потвърдиха, че имат структура и състав на МС.
Кирил Петков потвърди в Народното събрание, че споразумението е било подписано поотделно с всяка партия при закрити врата, а не публично, както беше съобщено пред медиите.
По-късно от пресецентъра на "Продължаваме промяната" изпратиха снимки от официалното подписване на споразумението с трите партии в коалицията.
Пред медии Кирил Петков обяви, че за пръв път в най-новата история на страната се подписва такава детайлна Програма за управление.
"Документът е 140 страници и реално ще даде възможността тази коалиция да бъде здрава и да работи за дълго време. Има детайлни политики, детайлни задачи и всеки един министър в това правителство ще трябва да се справя с тези задачи", каза той.
Кирил Петков заяви, че всеки от коалиционните партньори ще носи отговорност за отбора, който предлага.
"Тези хора стават един общ отбор - отборът на България, и ние ще изискваме резултатите, които всички заедно сме се съгласили, че трябва да постигнем", категоричен бе Петков.
Чувството е добро, защото голяма част от трудните решения бяха изчистени предварително, заяви Асен Василев по повод на подписването.
"Както знаете, има доста спорове, има доста разногласия между тази коалиция, тя не е естествена коалиция, три пъти минахме през избори, за да стигнем дотук, и бе много важно да се стиковат политиките, така че всеки един коалиционен партньор да е направил необходимите отстъпки, за да има една обща политика, и голяма част от тези трудни решения да са предварително изчистени", допълни той.
Кирил Петков заяви, че утре мандатът за съставяне на правителство ще им бъде връчен в 10.00 ч. от президента Румен Радев и ще бъде върнат изпълнен. В 13.00 ч. в сградата на Народното събрание ще бъде представена структурата и съставът на новия Министерски съвет.
Документът с разписаните от коалицията мерки, цели и политики е публикуван на страницата на "Продължаваме Промяната" и може да видите ТУК >>
Нулева толерантност към корупцията е един от водещите принципи на бъдеща управленска четворна коалиция. Това е разписано в коалиционното споразумение. Текстът потвърждава структурата на Министерския съвет, вече известна на обществото. Премиерът, излъчен от "Продължаваме промяната", ще има петима вицепремиери - двама от ПП и по един от БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България".
В 18-те експертни съвета, които ще бъдат създадени, ще бъдат обсъждани законодателните инициативи, като партиите се отказват от "законодателно съревнование" помежду си. Тези съвети са по същите теми, по които се водеха и излъчваните на живо разговори между ПП, БСП, ИТН и ДБ.
Целите, които си поставя коалицията, са просперираща България, съдебна реформа, икономически растеж, върховенство на закона. Министерствата са разделени на квоти между коалиционните партньори, като политическата отговорност за назначенията на министри се носи от съответната политическа сила.
Ето и имената на министрите, които вече изтекоха под формата на партийни решения, изказвания и медийни публикации:
- Кирил Петков (ПП) - премиер
- Асен Василев (ПП) - вицепремиер и финансов министър
- Калина Константинова (ПП) - вицепремиер по ефективното управление
- Гроздан Караджов (ИТН) - вицепремиер и министър на регионалното развитие
- Борислав Сандов (ДБ) - вицепремиер и министър на околната среда и водите
- Николай Денков (ПП) - министър на образованието
- Асена Сербезова (ПП) - министър на здравеопазването
- Бойко Рашков (ПП) - министър на вътрешните работи
- Стефан Янев (ПП) - министър на отбраната
- Николай Събев (ПП) - министър на транспорта
- Даниел Лорер (ПП) - министър на растежа и иновациите
- Тодор Мечкарски (ПП) - министър на културата
- Георги Гьоков (БСП) - министър на труда и социалната политика
- Христо Проданов (БСП) - министър на туризма
- Иван Иванов (БСП) - министър на земеделието
- Теодора Генчовска (ИТН) - министър на външните работи
- Александър Николов (ИТН) - министър на енергетиката
- Радостин Василев (ИТН) - министър на спорта
- Надежда Йорданова (ДБ) - министър на правосъдието
- Божидар Божанов (ДБ) - министър на електронното управление