Кирил Петков в НС: "Лукойл" има и "план Б", ако се спре подаването на руски петрол
България ще има резерв близо 1,5 млн. тона пшеница, така че да сме готови във всяка ситуация да осигурим продоволствията на държавата, заяви премиерът
Няма риск за доставките от петрол, а "Лукойл" има "план Б", ако спрат доставките от Русия. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Кирил Петков, който отговаряше на въпросите на народните представители на извънреден блиц контрол.
Сред дискутираните въпроси бяха още продоволствията, прокуратурата и отстраняването на главния прокурор, както и конфликта Русия-Украйна и отражението му върху България.
За петрола
Няма риск за доставките на петрол, не трябва да се предизвиква паника, отговори Петков на въпрос от народния представител от "Има такъв народ" Виктория Василева, която поиска от него информация за това откъде би могла страната ни да получи алтернативни доставки на гориво, ако Русия реши да прекрати доставките.
"Проведохме много срещи с компанията "Лукойл", включително и вчера, за да сме сигурни, че те имат алтернативна доставка на суров петрол, който не е руски. Едновременно с това те гарантират до този момент, че имат и "план Б", ако се спре подаването на руски петрол. До този момент танкерите се разтоварват, няма нарушени доставки. Засега нещата изглеждат под контрол и ние сме в ежедневна комуникация това да продължи така", увери Кирил Петков.
Той посочи, че министърът на енергетиката договаря и доставката на различни количества газ през Гърция, за да се гарантира енергийната сигурност на страната ни. "Ако се наложи, следим и възможността за ограничаване и дерогация за експорта на електричество при екстремални ситуации", каза още премиерът от парламентарната трибуна.
За хляба
Премиерът отговори на въпрос от народния представител от ГЕРБ-СДС Любен Дилов, който поиска от Петков информация за изкупеното от държавата количество пшеница, с което да гарантира запасите за зърно по време на военния конфликт в Украйна.
"Както видяхме всички, имаше опасност от няколко инцидента в Украйна, включително и със запалване на сграда в тяхна АЕЦ. Беше административна сграда, нямаше опасност от радиация, но тогава решихме, че не може да поемаме риск във връзка с количествата зърно, които България има", посочи премиерът. "Решихме, че ще купим количество, достатъчно България да има до следващата реколта през 2023 г. България ще има резерв близо 1,5 млн. тона, така че да сме готови във всяка ситуация да осигурим продоволствията на държавата", допълни той.
Петков посочи още, че държавата изкупува зърното на пазарни цени и ще го съхранява в държавния резерв.
За бежанците и хуманитарната помощ
Петков отговори на различни депутатски въпроси, свързани с военния конфликт в Украйна, както и действията на българската страна по предоставянето на хуманитарна помощ и приемането на бежанци на територията на страната ни.
"Предоставянето на помощ към украинските граждани, включително тези от българското малцинство, е приоритет за българската държава", увери Петков. Той припомни, че общо осем камиона с хуманитарна помощ вече са отпътували за Украйна, натоварени с неща от първа необходимост, включително и лекарствени медикаменти от държавния ни резерв.
Премиерът поздрави българските служби за работата им и добрата координация по евакуацията на българите от територията на Украйна.
"На границата се инсталират пунктове, през които ще се издават документи за временно пребиваване в България. Ще имат номер, който всеки украинец, който влезе на територията на България, може да го използва като документ. От там се изпраща сигнал към Министерството на туризма, които държат база данни с всички хотели, готови да назначават бежанци. Те се насочват към тези хотели в координация с областните управители, така че да няма хаос", обясни Петков.
"Тези, които просто минават през България, преминават с туристическа виза. За тях държавата не прави нищо, сами се справят, но онези, които искат да използват България като убежище, минават по този канален ред. Задействали сме и платформа за бърза интеграция", допълни още той.
Петков още веднъж посочи, че в позицията си за военния конфликт България ще се води от държавния си интерес, както и внимателно ще обмисля действията си, включително подкрепата на отделните санкции срещу Руската Федерация.
За главния прокурор
Петков отговори на въпрос на народния представител от ДПС Йордан Цонев, който поиска от премиера информация за работата на службите по казуса с т. нар. златни паспорти и му предостави папки, съдържащи различни сигнали срещу бизнесмена Иво Прокопиев.
"Дефиницията за работеща прокуратура за мен е да няма никой, който тази прокуратура да не може да разследва. Ако има дори един човек, над когото има чадър, това означава, че няма работеща прокуратура", заяви Петков. Той посочи, че ще приеме сигналите и ще ги предаде на компетентните органи.
"Няма да има сигнал, който ще бъде игнориран от българското правителство. Единственото, което се чудя, е защо този сигнал не отива директно в прокуратурата. Ние ще го вземе и предадем, но ако и вие нямате доверие на българската прокуратура, тук имаме общ проблем, който трябва да решим", заяви още Петков. Той припомни, че управляващата коалиция вече е внесла законопроект за премахването на "златните паспорти".
"Дал съм обещание, че този вид схема ще бъде прекратена и България вече няма да бъде асоциирана с такива "златни паспорти", коментира още министър-председателят.