Според Цветанов ситуацията, в което сме изпаднали е прецедент. Той беше категоричен, че БСП не са готови за избори и управление.

Няколко дни продължиха преговорите между Реформаторите, ГЕРБ и Патриотичния фронт за постигането на консенсус и договарянето на нов кабинет. В крайна сметка трите партии не успяха да изгладят различията си. След проваления опит за сформиране на правителство – Реформаторският блок върна мандата, даден му от президента Росен Плевнелиев.

Цветанов коментира днес по Би Ти Ви, че Бойко Борисов е отказал а бъде предложен за премиер, тъй като тогава спекулациите биха били по-големи.

"Имаше желание от РБ да дадат възможност сегашният премиер да състави кабинет и да бъде внесен за гласуване. Но премиерът отказа да бъде предложен", посочи Цветанов.

Депутатът от ГЕРБ добави още, че са били склонни да дадат министри за нов кабинет.

Искахме да остане правосъдният министър, енергетиката, социалната политика на Зорница Русинова. Като имена не сме влизали в детайли, само споделихме, че сме в състояние да предоставим министри за бъдещ кабинет. И това със санкцията на Борисов, уточни Цветанов.

Той добави, че е некоректно да се твърди, че има напрежение в ГЕРБ между него и Борисов и няма противопоставяне между двамата.

По повод обсъжданите имена за премиер в нов кабинет Цветанов потвърди Петър Москов, Румен Христов и Найден Зеленогорски, но беше категоричен, че персоналният състав трябва да се остави на заден план докато не се изясни каква ще е политиката на този кабинет.

Повишаването на пенсиите се е оказало финалната тема, по която партиите, договарящи нов кабинет с мандат на Реформаторския блок, са се разминали, каза още Цветанов.

След като всички други различия са били изчистени, останало да се разберат с колко да се повиши минималната пенсия. Позицията на финансовия министър в оставка Владислав Горанов е била, че пенсионният модел не бива да се изменя, но е подкрепил повишаването до 180 лв., ответната страна обаче е настоявала за 200 лв. минимална пенсия