ИТН внесе проект да отпадне забраната в Конституцията депутатите да имат и чуждо гражданство
От партията на Слави Трифонов изтъкват, че това решение е взето през 1991 г. и няма ясни мотиви
61 депутати "Има такъв народ" (ИТН) са внесли проект за промяна в Конституцията да отпадне забраната за чуждо гражданство за кандидатите за народни представители.
Те предлагат от чл. 65, ал. 1 от основния закон да бъде заличен изразът "няма чуждо гражданство" и текстът да гласи следното: "За народен представител може да бъде избиран български гражданин, който е навършил 21 години, не е поставен под запрещение и не изтърпява наказание лишаване от свобода".
В мотивите си от партията на Слави Трифонов пишат, че изискването кандидатите за депутати да са само български граждани е било въведено в Конституцията без дебат при второто гласуване на проекта през 1991 г. и няма ясни мотиви защо се прави и защитата на кои интереси го налага.
"Изборите за национален парламент попадат изцяло в компетентността на държавите-членки. В съответствие с европейската практика и предвид факта, че изискванията за избиране на членове на Европейския парламент от Република България и на общински съветници и кметове не са уредени на конституционно ниво, при избори за членове на Европейския парламент от Република България и за общински съветници и кметове законодателят допуска право да бъдат избирани да имат и граждани, които имат друго гражданство. В повечето държави-членки на Европейския съюз липсва ограничение на пасивното избирателно право на основание притежаване на друго гражданство", аргументират се от ИТН.
От партията подчертават, че обществото има нужда от участие в държавното управление на българи, натрупали образование и опит, особено в страни с по-стари и по-развити демократични традиции.
Според чл. 154 от Конституцията правото на инициатива за изменение и допълнение на основния закон принадлежи на една четвърт от депутатите. Предложението се разглежда от парламента не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му.
Промените се приемат с мнозинство три четвърти от всички депутати на три гласувания в различни дни. Ако предложението получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от гласовете на всички народни представители, предложението се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане предложението се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители.
В кулоарите на парламента коментираха като любопитен факт това, че точно ИТН инициират такава промяна, след като точно те поставиха въпроса с двойното гражданство на служебния министър на икономиката Кирил Петков. След това ГЕРБ внесоха в Конституционния съд (КС) искането да обяви за противоконституционен указа на президента за назначаване на служебното правителство, защото Петков има и канадско гражданство. Според Конституцията кандидатите за министри трябва да отговарят на изискванията за депутати. Очаква се решението на КС дали отказът на Петков от гражданство, което е подал още през април, но не е получил отговор веднага.