Българският вариант на закона "Магнитски" не е обсъждан и не е съгласуван с "Има такъв народ" като коалиционен партньор. Това каза по време на брифинг в парламента Любомир Каримански, председател на бюджетната комисия от "Има такъв народ" (ИТН).

Каримански отговори на журналистически въпрос бил ли е съгласуван тиражираният в публичното пространство като български вариант на закона "Магнитски" законопроект с тях.

Депутатът Станислав Балабанов каза, че от това, което е излязло в публичното пространство, става ясно, че въпросният проект на законопроект е "абсолютен фашизъм". "Ако това е минало през мозъка на някой политик - това е абсолютен фашизъм и това не може да бъде подкрепено от нормално мислещите хора", коментира Балабанов. Депутатът добави, че позицията на ИТН ще е категорично ясна по този въпрос.

Надявам се, че това просто е било обсъждано някъде там в Министерски съвет и се надявам по никакъв начин то да не бъде приложимо, защото без съд и присъда, да действаш по този комунистически за нас начин, е неморално и некоректно, коментира депутатът.

Такъв законопроект няма и няма и да има, коментира депутатът от ДБ Христо Иванов. 

Такъв законопроект няма и няма и да има, коментира пред журналисти председателят на парламентарната група (ПГ) на "Демократична България" (ДБ) в отговор на въпрос за разпространен в публичното пространство български вариант на закон "Магнитски".

Такъв законопроект няма. За да има законопроект, той трябва да е минал на някакво ниво на публично съгласуване. Подобни текстове изобщо не са били предмет на обсъждане в какъвто и да било политически формат. Това, което се появи като някакви текстове, по никакъв начин не може да бъде подкрепено от "Демократична България" в този вид, посочи Иванов. По думите му тези текстове създават проблеми с Конституцията, с Европейската конвенция по правата на човека. Ние по никакъв не бихме подкрепили нещо, което създава такъв тип проблеми. В този смисъл ясно и еднозначно трябва да се каже - такъв законопроект няма и няма и да има, заяви председателят на ПГ на ДБ.

"Аз разбирам защо се появява сега този пас към медиите, защото има хора, които се притесняват от още една вълна санкции по "Магнитски" и се притесняват от това, че България се превръща в страна, която е траен, редовен клиент на този санкционен механизъм и ние по някакъв начин ще трябва да уредим вътрешноправните последици от тези интервенции", коментира Христо Иванов. И тук искам да се обърна към хората, които пускат тези неща към медиите. Искам да се обърна към абсолютно всички политически сили - вместо да се занимаваме с това, дайте да си оправим прокуратурата, призова той. Докато в България няма правосъдие, на което всички да имаме доверие и да си решаваме вътре проблемите с твърдения за корупция или тяхното оборване пред независим съд и пред прокуратура, на която можем да имаме доверие, ще бъде отворена България към това външни фактори, включително САЩ, да правят подобни интервенции, които създават извънредни ситуации, които после се чудим как да ги уредим и да произвеждаме ето такива публични драми, коментира той.

"Ако не искаме да се чудим как подобен тип санкции да ги уредим във вътрешноправното си пространство, трябва да си оправим прокуратурата и да знаем как да я направим тази съдебна реформа. И в ГЕРБ, и в ДПС са абсолютно наясно с това нещо, просто трябва да излязат от политическия си ступор и да вземем решение принципно да си оправим къщичката", заяви още председателят на ПГ на ДБ.

И от БСП не одобряват проектозакона. Председателят на парламентарната група Георги Свиленски заяви, че не е участвал в обсъждане на проектозакона:

"Нямам такова усещане, че ЕК иска да даде такива гаранции и би приела да стане гарант на изпълнението на договора".

Опозиционните сили ГЕРБ и ДПС са категорични, че подобен законопроект няма как да бъде приет от Народното събрание. Според депутата от ГЕРБ Томислав Дончев проектът противоречи на Конституцията и няма никаква възможност да събере парламентарна подкрепа:

"Аз не знам за опозицията, но много представители на управляващите, всъщност май всички, демонстрират уплах като коментират текста. На първо място, този текст означава, че ако утре някой от вас обиди или наскърби Кирил Петков или Асен Василев, на вас могат да ви запорират цялото имущество, буквално. Ако този текст никога няма да види бял свят, аз се притеснявам, че този начин на мислене какво ще произведе утре! "Врагове на народа?"".

Изчетохме въпросния законопроект - ясни са няколко неща - този текст никога няма да види бял свят по дълъг списък с причини. Първата е, че противоречи поне на няколко члена от Конституцията, втората е, че в пленарна зала има остатъци от здрав разум и подобен текст никога няма да бъде приет, поясни Дончев.

Според депутата по-големият проблем е, че с този текст, ако утре някой обиди или наскърби Кирил Петков или Асен Василев, могат да му запорират цялото имущество. "Това, което повече ме притеснява е степента на индивидуална и политическа патология, която е родила подобен текст, начин на мислене. Ако този текст никога няма да види бял свят, аз се притеснявам този начин на мислене какво ще произведе утре - врагове на народа? Смисълът на политиката е борба на идеи, а не борба срещу хората, защото тук прозира друго виждане за политиката - да се борим срещу хора, които не са ни симпатични.

Депутатът от ДПС Хамид Хамид окачестви проекта като "пълзящ фашизъм":

"Този закон, доколкото разбрах, е писан от Асен Василев. Той цели да оправи своите коалиционни партньори, даже негови приближени казват, че това е специално за Слави Трифонов и Корнелия Нинова, не знам, ще видим дали е така."

Министерство на правосъдието работи се по законопроекта, но разпространеният вариант няма да бъде подкрепен от ведомството

В Министерството на правосъдието (МП) е създадена работна група, която да изготви проект на закон за мерки за превенция и защита на националната сигурност от посегателства, свързани с опасност за икономическата и финансовата сигурност на държавата. Tова съобщиха от ведомството.

В работната група влизат и експерти на Министерството на финансите, Министерството на външните работи, БНБ, НАП, представители на академичните среди и др. До момента работната група не е приключила своята работа.

От МП обясняват, че разпространеният вчера в медиите текст на законопроект има несъответствия и явни противоречия с Конституцията, актовете на Европейския съюз и Европейската конвенция за защита правата на човека, поради което не може да бъде подкрепен в този му вид от Министерството на правосъдието и поставен на обсъждане.

Работната група стигна до несъмнен извод за важността от такава регулация, но при несъмнено съответствие с българския и европейския правов ред. След като законопроектът бъде готов, той ще бъде разгласен по съответния законоустановен начин.