Конституционният съд запази модела "Филчев" и призна, че България е прокурорска република, коментира председателят в оставка на "Да, България" Христо Иванов пред bTV, след като вчера Конституционният съд (КС) отмени част от последните промени в Конституцията, засягащи частта със съдебната реформа. Според него решението е в полза на Делян Пеевски и моментът на излизането му не е подбран случайно. Подобна теза разви и депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, според който решението на КС е на двама души - на Пеевски и на шефа на ВАС.

"Аз бях обявен от всички за основен отговорник и виновен за всичко. Съдебната реформа отиде в кошчето за боклук. Кошчето за боклук се казва Никола Филчев", каза Иванов, който беше двигател на конституционните промени.

"Филчев е модел. При него стана ясна пълната лудост на това да концентрираш толкова власт в един човек на върха на една репресивна институция, каквато е прокуратурата, и в същото време да няма никаква възможност за контрол върху тази фигура", добави Иванов.

По думите му никъде по света не съществува такъв модел.

"Има модели, в които прокуратурата е централизирана, но там тя винаги е поставена под ясен демократичен и граждански контрол от политическата система. Или прокуратурата е децентрализирана, за да не може да се концентрира толкова власт в едни ръце", коментира той.

"В България има модел който е безпрецедентен, и който КС обяви за елемент на нашето държавно устройство. Всъщност КС каза, че България е прокурорска република. Най-сетне това нещо беше признато. Но се харесва това нещо, независимо, че това състояние на нещата нарушава европейски стандарти и препоръки", добави Христо Иванов.

"Само ден преди това фамозно решение излезе доклад на Европейската комисия, от който зависят милиарди. На конституционните съдии им е толкова важно да запазят модела Филчев, че заплашиха интеграцията на България в Шенген, защото ключов аргумент, за това да бъдем допуснати в шенгенското пространство, беше именно тази конституционна промяна. Заплашват европейското финансиране. Но това няма никакво значение за тях, защото става дума за огромна власт", каза още той.

"Моята битка не се е обезсмислила. Напротив. Беше доказано колко е важна, защото ако тези промени не пречеха в Конституцията, те нямаше да бъдат отменени. Това, че бяха отменени по този начин, е доказателството за това колко голям проблем има", коментира Иванов.

"Всички промени, които бяха насочени към това съдът в България да бъде структурно приведен в съгласие с европейските стандарти за независимост, бяха отменени, за да се запази безконтролността на главния прокурор и неговото всевластие. Това стана, позовавайки се на едно изключително спорно решение на КС от 2003 година, произнесено по искане на Филчев. Всички знаят, че това решение той го е писал", уточни той.

Той обърна внимание, че едни и същи съдии казват, че не може да се отнемат правомощия на главния прокурор, но същите съдии казват - на президента може.

Попитан кой е авторът на конституционната промяна за служебното правителство, Иванов обясни, че предложението на "Продължаваме промяната-Демократична България" е било друго - да остане моделът на служебния кабинет с ограничени правомощия. Това беше отхвърлено от Борисов и Пеевски и тогава остана единствено другият модел с късата листа, от която президентът да избира служебен премиер, добави той.

Вчера излезе и друго решение на КС, с което отпаднаха пречките да се пристъпи към избор на нов главен прокурор, посочи Христо Иванов. Това решение, което отмени съдебната реформа, е първата стъпка от един план сегашният Висш съдебен съвет, далеч извън мандата си, тотално дискредитиран, да започне процедурите за избор на нов главен прокурор и за нов председател на Върховния административен съд, каза той.

"Тече операция "предаване на щафетата", така че да бъде запазено влиянието на Делян Пеевски в съдебната власт", коментира Иванов.

Според него отмяната на конституционната реформа от КС "циментира" модела на системната корупция по високите етажи на властта и това задълбочава политическата криза.

Ивайло Мирчев: Решението на КС е подарък за рождения ден на Пеевски

"Реалностите са, че това не е решение на Конституционни съд. Това е решение на двама души. Единият се казва Делян Пеевски, днес между другото има рожден ден. И това, което направиха вчера конституционните съдии беше подарък за рождения му ден. Вторият човек е също много интересен. Това е шефът на ВАС - г-н Чолаков", така Ивайло Мирчев коментира решението на КС за отмяна на съдебната реформа в "Денят започва с Георги Любенов".

Те контролират голяма част от конституционните съдии, добави той.

"Това не е шамар за нас", беше категоричен той.

Това е шамар за конституционните съдии според него и удар срещу България. Не може да си обясни как тези съдии ще го обяснят на децата си.

"След като ЕС излезе с коментар, че тези промени са ок и ние ги приветстваме, те са чакани от над 17 години. 17 години се драпа за тези промени, те успяха да ги "опраскат".

И не само това са "опраскали", допълни Мирчев. Но урокът, посочи той е, че има една група от хора, най-отгоре стои Делян Пеевски, контролират страната и това ще ги накара да станат още по-решителни.

"Ще видите, че накрая имената на тези, които направиха това срамно гласуване в КС, те наистина няма да имат обяснение пред обществото".

След "натиска от страна на Пеевски и Чолаков", каза още Мирчев, ние се връщаме към това, каквото си беше.

"Истинската власт в държавата, там, където Пеевски и хората около него, контролират страната са регулаторите".

По думите му това са КЕВР, Комисия за защита на конкуренцията, които в момента "работят по друг начин".

"Звъни един човек и казва - опраскваш тази фирма. Този го пускаш да работи. Онзи няма да работи".

Затова и от ПП-ДБ са искали да сменят именно регулаторите.

Мирчев коментира и изказванията на Антон Кутев, свързани с помощта, която България оказва на Украйна.

"Моето усещане е, че след опорките на Путин последва някакъв архаичен социализъм. Ако искате да минем към някаква нормалност и тъй като г-н Кутев коментира оръжието за Украйна, а на мен това ми е тема. Нека да стане ясно за българското общество. България помощта с оръжия, която оказва на Украйна, е изпратила много малко. Всичко ни се възстановява като суми от ЕС и американските фондове" Ивайло Мирчев от "Демократична България".

По думите му в момента Украйна се превръща в един от най-големите инвеститори в България. Като цинично определи начина, по който се коментира какво ще бъде дадено на Украйна, след като в страната ни постъпват огромни средства, именно заради нея.

"Тези путинови опорки наистина да ги приключим, защото звучат цинично".