Главчев: Имаше напрежение около назначението на областен управител на Разград, затова го освободих
Сериозна е обстановката с пожарите в България, заяви служебният премиер
Видях, че има напрежение по повод на назначението на областния управител на Разград и за да не се продължава това напрежение, предприех това действие и го освободих. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев по време на участието си в днешния парламентарен блиц контрол, отговаряйки на въпрос относно освобождаването на Севджан Съдкъев като областен управител на Разград.
На 31 юли Владимир Димитров отново встъпи в длъжност като областен управител на Разградска област с решение на правителството. Севджан Съдкъев бе освободен със същия документ от поста.
Въпросът към премиера отправи Стела Николова от парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България". "Тъй като динамиката на освобождаване и назначаване на областни управители следва динамиката и разправията между две фракции в една определена политическа сила, все пак би трябвало да има малко повече срам, когато има назначения и уволнения. Да не се извиняваме с правомощия", посочи тя от трибуната, цитирана от БТА.
"В действията си се стремя да използвам само юридически категории. В морала ви оставям вие да говорите. Кой трябва да има повече срам е отделен въпрос. Във физически категории като "динамика" въобще не съм специалист", отговори премиерът Главчев.
Всякакви внушения за политически мотиви при назначаване и освобождаване на областните управители са напълно несъстоятелни, каза Главчев, като отговори на въпрос на нечленуващите в парламентарна група народни представители от ДПС, свързан със смяната на областни управители.
"При вземането на кадрови решения водещ критерий за мен е професионалната компетентност на избраните лица, а не политическата им принадлежност. За осъществяването на добро взаимодействие в изпълнителната власт на централно и местно ниво, очаквам този критерий да е водещ и за определените областни управители и заместници при упражняване на техните правомощия", каза Главчев.
"Нормално е да се назначават кадри, които да са политически лица. Винаги съм застъпвал тезата, че тези политически лица, когато отидат на позициите си, трябва да не проявяват партийни пристрастия", посочи още служебният премиер.
"Въобще никакво отношение не взимам към вашите там разправии вътре в ДПС, нека така да го кажа, и не само в ДПС", посочи още той от парламентарната трибуна.
Въпроса към премиера бе развит от депутата Павлин Кръстев. "На 24.07.2024 г. вие проявихте явни признаци на зависимости с решенията си за смяна на областните управители на Кърджали - Ресми Мурад и на Смолян - Румен Пехливанов. Също така за заместник-областните управители на Област Добрич - Абил Абил и на Плевен - Милен Димитров, по-малко от месец, след като бяха назначени именно от вас. Тези действия оставят дълбоко съмнение в обществото доколко независим е служебният кабинет и кой диктува кой да бъде назначаван, кой да бъде уволняван", посочи той и припомни, че те са били назначени едва в края на юни.
"Това не е единичен случай, а се вижда тенденция. Всекидневно ставаме свидетели на натиск, смени, уволнения на ниво изпълнителна и местна власт на хора, изразили подкрепа за д-р Ахмед Доган и в подкрепа на ДПС без Делян Пеевски", посочи още той.
Павлин Кръстев настоя за отговор какви са мотивите за освобождаването на областните управители на Кърджали и Смолян, и на заместник-областните управители на Добрич и Плевен, както и дали смяната не е свързана с политическите им позиции.
Според премиера Димитър Главчев е обяснимо, че всяка смяна във висшата администрация провокира обществен отзвук и разнообразни политически и партийни интерпретации. "Ръководеното от мен правителство разполага с дискреция, съгласно Конституцията и Закона за администрацията да определя лицата, които да осъществяват държавното управление по места. Решението за определяне на нови областни управители на Кърджали и Смолян, и за назначаване на заместник-областни управители на областите Добрич и Плевен, е взето от Министерския съвет и от мен като министър председател при условията на оперативна самостоятелност. Следва да имате предвид, че областните управители и техните заместници не са мандатни органи и подлежат на смяна по всяко време, по усмотрение на назначилите ги органи", каза още той в отговора си.
"Една зависимост да ми се докаже, щях да кажа, че ще си подам оставката, но много ефект няма от тази оставка, защото не знам какво ще правите после", каза още Димитър Главчев от трибуната.
Служебният премиер информира депутатите и за обстановката с пожарите.
Сериозна е обстановката с пожарите в България. Международният механизъм за гражданска защита в рамките на Европейския съюз засега е напълно достатъчен, не е необходима друга помощ, каза Главчев.
"Благодарение на действията на нашите пожарникари, на военнослужещите, на горските служители, на доброволците, сравнително бързо се справяме с възникналите огнища", каза служебният премиер.
Той подчерта, че в България действа оперативен щаб за пожарите, който преценява кога да задейства Механизма за гражданска защита на Съюза и да поиска помощ от друга страна членка. По думите на премиера засега не се налага да търсим помощ от страна извън Европейския съюз.
"Няма държава, която да може да се справи със собствени сили при такава ситуация. За това е измислен и този Механизъм за гражданска защита на Европейския съюз. Имаше френски самолети, испански, шведски. Хеликоптерите бяха от Чехия. Най-активно участват българските вертолети "Кугър" на Министерството на отбраната", уточни той. Премиерът подчерта, че страната ни е благодарна и за помощта, дошла от Турция.
Служебният премиерът увери, че оперативният щаб е в координация с властите в Гърция и Република Северна Македония, където също има пожари.
Отговорът на служебния министър-председател бе на въпрос на народния представител от "БСП за България" Борислав Гуцанов, който поиска от премиера информация за това дали правителството обмисля да потърси помощ и от други страни, извън Съюза. "Не искам да се чуват в залата различни възгласи, но си спомняте, че навремето от Русия получавахме сериозна подкрепа с летателна техника", каза той.
До седмица ще бъде внедрена новата система, заяви служебният премиер Димитър Главчев за издаването на шенгенски визи
Някъде до седмица ще бъде внедрена новата система, заяви Главчев от парламентарната трибуна.
Информацията бе потърсена от нечленуващия в парламентарна група народен представител Калоян Методиев.
"Единната европейска система за издаване на визи в момента не работи, не е свързана със системата на останалите страни в Европейския съюз. По новините започнаха да излизат информации от европейски страни за свалени от самолетите хора с издадени шенгенски визи от българското правителство", посочи депутатът.
"Има ли проблеми с въвеждането на системата, откакто сте външен министър? Има ли проблеми с обществената поръчка, направена за въвеждането на тази система и която не е още въведена? Най-важният въпрос, който искам да поставя - може ли това да се превърне в аргумент при следващо заседание на Европейския съвет за отлагане на членството на България в Шенген?", попита той.
"Не ме карайте да коментирам публикации в пресата, не е сериозно просто", отговори служебният премиер Димитър Главчев.
"Работи се съвместно с Европейската комисия. Да отговоря категорично, това няма да стане предмет на разговор на Европейския съвет, отлагането ни за Шенген. Тъкмо в обратното са уверенията, включително и от тези, които са ни спирали. Особена е ситуацията. Имаше смяна на европарламент, Европейска комисия, която предстои да заработи скоро. Отделно причината за това да не сме на сухоземен Шенген е, че има избори, които предстоят. При разговори това е причината да не се случва, имаме уверението, че до края на годината това ще бъде преодоляно", каза още Главчев от парламентарната трибуна.