Така той отговори на въпроса има ли противоречие в конституционността и методологията за изчисляване, според промените в Изборния кодекс, с квадратчето в бюлетината "Не подкрепям никого".

Андреев обясни, че това е единствено в компетентността на Конституционния съд, ако бъде сезиран от лицата, които имат право на това.

Ако квадратчето "Не подкрепям никого" е отбелязано с "X" или "V" със син цвят, не излиза от квадратчето и има два печата, то този глас е действителен. Той обаче не влиза в действителните гласове, въз основа на които се определя кандидатпрезидентската двойка, спечелила на първи и втори тур, обясни още говорителят.

Заради графата "Не подкрепям никого" в бюлетината се влиза в хипотезата на безкрайния цикъл, коментира по-рано известният математик Михаил Константинов. Той смята, че заради тези гласовете, които ще бъдат смятани за недействителни, президент може да бъде избран в първия кръг с под 50% подкрепа.

Според друг от говорителите на ЦИК - Цветозар Томов, в Комисията не е обсъждан въпросът за приемане на каквато и да е друга методика със свое решение. По думите му не съществува и риск от евентуално обръщане на резултата в изборите.

Томов обясни, че ако методиката бъде изменена така, че вотът в квадратчето "Не подкрепям никого" се брои, когато се изчисляват резултатите за отделните кандидати, единствената разлика ще бъде в това, че сборът от гласовете за всички кандидати няма да е 100 процента и респективно за всеки кандидат ще слезе надолу. Така се увеличава вероятността за втори тур, друга разлика няма, посочи Томов.

На втори тур не би имало никаква разлика, защото изчисляването на резултата от него изисква само сравняване на гласовете за двамата кандидати, достигнали до балотаж, обясни говорителят.

Длъжни сме да изпълняваме закона такъв, какъвто е, обобщиха позицията си от ЦИК. Говорителите казаха още, че методиката е същата, каквато е прилагана и досега в предходните избори.

Общо 40 са постъпилите до момента жалби и сигнали в ЦИК, каза Камелия Нейкова. От тях 6 са свързани с подписките за националния референдум, а 34 -за изборите. Всички те са изпратени по компетентност на Комисията за защита на личните данни, информира Нейкова.

За периода от 10 септември до 12 октомври пред Върховния административен съд са обжалвани 24 решения на ЦИК, като 20 от тях са потвърдени, 2 върнати за повторно произнасяне и 2 са с частична отмяна. 

Отхвърлена е и жалбата на кандидатпрезидентската двойка Светослав Витков и Иван Велков срещу решението на ЦИК да заличи тяхната регистрация.

ВАС не е уважил и жалбата на Единна народна партия и Съюза на издателите в България срещу реда на предоставяне на медийните пакети.