Това каза премиерът Бойко Борисов на откриването на срещата с ръководството на Източния комитет на германската икономика,  цитиран от „Фокус”.

Най-ниските данъци имаме в ЕС и ние на никаква цена няма да си ги променяме – аз съм поел такъв ангажимент пред българския народ, категоричен бе премиерът.

"2,1% ни е бюджетният дефицит за тази година – един от трите най-ниски в Европа. Така го следим, че да сме с един пункт под Германия и Германия да е след нас", каза още той.

"На министъра на икономиката съм възложил тази година да увеличим броя на инвестициите. За да не ме разберете грешно: най-ценните ни инвеститори са тези, които създават работни места и експортен продукт", посочи Борисов.

За справедливостта в Европа
Според него, няма никаква логика закъсалите страни да кофинансират с 5% проекти с европейско финансиране, а тези като България с нисък дефицит и дълг, да го правят с 20%.
"Къде е логиката – чисто икономическа и финансова? Казва се – който не е глупав, трябва веднага да вдига дефицита, за да кофинансира с 5%. Народите доволни, харчиш повече за тях, и си освобождаваш 15% от бюджета. Аз не виждам абсолютно никаква логика", ядоса се Борисов.

Нищо добро не очаква Европа, ако работи с антиикономически механизми. Това не само, че не е механизъм, който ще доведе до растеж; това е механизъм, който толерира недисциплинираните, каза българският премиер. Той обяви, че ще поиска от германския канцлер Ангела Меркел и България да кофинансира с 5%.
"С нищо не ни стимулирате да бъдем финансово дисциплинирани като вас. При пет процента съфинансиране, в България биха се освободили около 500 милиона лева, които да се пренасочат към други важни сфери", подчерта той.

"Преди две години решихме с моите колеги от кабинета – има два пътя. Единият път е на популизма, при него – вдигаш външния дълг, вдигаш бюджетния дефицит, харчиш повече, отколкото изкарваш, задължаваш следващите поколения да го плащат и в един момент стигаш до канцлера Меркел и казваш: Ами аз закъсах, дай малко пари. Това е единият път. На другите места ще те върнат; в Германия за радост все още не връщате, малко повече се мръщите, но, за радост, не връщате.
Или – да си подредим държавата, да намалим разходите в обществения сектор, да направим пенсионната реформа, да хвърлим усилия в инфраструктурни проекти, да повишим административния капацитет и да направим електронно правителство", така Борисов най-образно описа икономическата ситуация в Европа и България.

За помощта

Готови сме да подпомагаме всички държави, които са в тежко финансово положение, само с една малка забележка: когато пенсиите и заплатите са им по-ниски от тези в България, отново повтори тезите си от Прага Борисов. „Готови сме както германците да ги подпомагаме, но само при тези условия. Сега тези, които вие подпомагате, имат в пъти по-високи заплати и пенсии, отколкото в България. Което също не считам за справедливо.
Както българите с тези доходи живеят в ЕС, те също биха могли
, посочи той.

Според българския премиер, за да бъдем конкурентна икономика като цяло Европа - на Америка, на Русия, на Азия, всички тези процеси трябва много бързо да се изчистят: „Както строгият учител накрая е по-обичан от учениците, защото ги е научил на повече неща, така и Европа, ако приложи тези строги критерии – да, ще си заминат премиери, но след това ще се установи ред". 

За енергията
Първенци сме в производството на зелена енергия, но всичко това отива на електромера на българския гражданин, похвали се премиерът.
"Има огромен натиск върху държавата – променихме веднъж закона, сега ще го променим пак, защото ни атакуват за проекти за милиарди евро. Изпълнили сме си квотите към 2020 година за производство на зелена енергия; към днешна дата и в това сме първенци. За съжаление, не толкова в това, което би ни било най-интересно – биомасата, тъй като сме единствената държава, в която са се увеличили горите в Европа (което не е хубаво, защото означава, че санитарната сеч, необходима за здравето на горите, не се извършва)," посочи Борисов.

"Затова съм казал – до тук; квотите са ни изпълнени. За съжаление, започнали са да строят за още близо 2000 мегавата – не знам как ще се справим. Инвеститорите нямат вина, тези, които преди време са правили законите, са ни довели до това състояние. Технологията все още не е такава, каквато ни се иска; този ток в момента, се произвежда, но не може да се съхранява", посочи премиерът.

Този път Борисов се концентрира предимно върху кризата в Европа. При предишното си посещение в Германия той акцентира пред германската икономическа общност върху отвличания, трупове и багери, които ги ровят.