Президентът Георги Първанов подписа указ, с който връща за ново обсъждане в Народното събрание Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 г., приет от Народното събрание на 8 декември 2011 г.

Според приетия от Народното събрание закон от 2012 г. възрастта за пенсиониране ще се увеличава с по 4 месеца всяка година докато за жените нарасне от сегашните 60 г. на 63 г., а за мъжете - от 63 г. на 65 г., гласят приетите текстове. Още в разгара на дебата по текстовете президентът Първанов предупреди, че ще върне текстовете.

Добре разбирам, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за 2012 г. ще се изпълнява в условията на световна финансова и икономическа криза. Затова многократно съм призовавал за предприемането на широкомащабни антикризисни мерки, които да намалят тежките последици от кризата и смятам, че социалната цена за преодоляването й следва да се сподели солидарно от всички социални групи. Винаги съм настоявал правителството да формулира ясно своя антикризисен план, за да потърси необходимата максимално широка подкрепа, без която реализирането на необходимите реформи, в това число и в осигурителната и в пенсионната сфера, са невъзможни или неефективни, обосновата решението си президентът.

В мотивите си за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на закона Първанов посочва, че този закон представлява едностранен отказ на управляващите от поетите и нормативно установени задължения в противоречие с утвърдените принципи на социалния диалог. Освен това този закон не само не отговаря на обществените очаквания и нагласи, но съдържа разпоредби, които отнемат и накърняват съществени социални придобивки и права на гражданите, подчертава в указа си Първанов.

Според него законът, така, както е приет и по начина, по който е приет, разкрива съществени недостатъци, поради което следва да бъде обсъден повторно от народните представители.

Държавният глава определя като нецелесъобразно отменяне на индексирането на пенсиите за 2012 г. и по-конкретно отмяната на т.нар. златно швейцарско правило.

Той не е съгласен и с това, че не се предвижда осъвременяване на пенсиите. Не приема  „политиката на управляващите да не прилагат чл. 100 КСО, който предвижда всички пенсии да се осъвременяват ежегодно с процент, равен на сбора от 50% от нарастването на осигурителния доход и 50% от индекса на потребителските цени (инфлацията) през предходната календарна година.

Като нецелесъобразно Първанов определя установеното правило, според което занапред пенсиите ще се индексират само с процента на инфлацията.

Той оспорва и увеличаването с по 6 месеца на срока за изчисляване на размера на обезщетенията при временна неработоспособност, майчинство и безработица се увеличава с по 6 месеца. Според него това ще доведе до намаляване на размера на обезщетението на болните, майките и безработните.

В мотивите си държавният глава пише още, че този закон съдържа норми за увеличение на пенсионната възраст, предложени неочаквано и без спазване на принципите на осигуряването и установената законова процедура, които взривиха социалния мир и бяха категорично оспорени в хода на приемането на закона. „Чрез приетата по този начин законова уредба държавата става непредсказуема и непоследователна при определяне на правилата в социалната политика," категоричен е той.

Като се ръководя от  мотиви, свързани с аргументи за съществена социална и финансова несправедливост, противоречие с действащото законодателство и допускане на противоконституционност, и на основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България, връщам за ново обсъждане в Народното събрание Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 г., приет от Народното събрание на 8 декември 2011 г., като го оспорвам по принцип и в неговата цялост", се казва в указа на президента Първанов.

Вчера работодателски организации писаха в писмо до президента Първанов, че одобряват пенсионната реформа. Те поискаха и среща с държавния глава, на която да го запознаят с позицията си.