„Няма нищо невъзможно, но аз съм по-склонен да смятам, че нов мандат на ГЕРБ в смисъл на еднопартийно правителство, управление е невъзможен. Ние сме обречени на коалиция. Въпросът е дали ГЕРБ е в състояние да консолидира някаква коалиционна подкрепа. Впрочем възможно е и обяснение по позицията за „Белене” - да търси създаването на коалиция „Анти Белене”, с тези които са резервирани към проекта или са откровено против - Иван Костов например”, каза още Първанов.

Според него след четирите години на ГЕРБ, които били изгубени за реформите, едно ново правителство, ако иска да играе смело, ще трябва да тръгне радикално още от първите си стъпки. Но това, по думите на Първанов, било твърде рисково само със 121 депутати подкрепа.
"Черният сценарий или патова ситуация биха се развили или ако не може да се направи правителство и се отиде на нови избори, или което не било много по-различно – да се направи нетрайно правителство, което да се разпадне при приемането на първия бюджет", смята още експрезидентът.

Той е категоричен, че не може да става дума за коалиция между БСП и ГЕРБ.
"През 2008 г. ГЕРБ беше партия, която не е участвала във властта - необременена. Кой днес или утре, юли месец ще бъде този, който ще поеме на плещите си отговорността за всички поразии, които направи ГЕРБ?”, коментира още той.

Запитан възможна ли е коалиция между БСП, партията на Меглена Кунева и ДПС, Първанов посочи, че тя би напомняла твърде много Тройната коалиция. „Допускам, че ще се посрещне на нож, в това число и в медийното, в общественото пространство като цяло още с първите си стъпки. Трябва коалиция, която да е друго качество”, допълни той, но не посочи кои биха били партньорите на БСП в евентуален коалиционен кабинет.

Според Първанов в лявото пространство също има какво да се желае. "Да ви кажа откровено, моето усещане е, че сякаш ние чакаме да изравним резултата на 18%. Трябваше отдавна да сме задминали ГЕРБ, но изкачвайки се, а не да разчитаме на техния срив”, посочи той по адрес на БСП, които вече изостават съвсем малко по рейтинг от ГЕРБ.

По повод последната позиция на премиера Бойко Борисов за АЕЦ „Белене” - на референдума симпатизантите на ГЕРБ да гласуват с "не": „За мен е изключителен гаф, първо, като партиен лидер той обрича ГЕРБ, слага я под шапката на онези 10-15%, които ще бъдат против проекта за нова атомна централа, не вярвам да са повече. Поне три-четири пъти ще бъдат повече привържениците на строителството на новата централа. Т.е. той обрича партията си, но това не ме интересува".

Според него при положение, че на референдума надделеят привържениците на строителството на нова централа, Борисов е длъжен морално и политически да подаде оставка. "Така, както го е направил Дьо Гол при един друг референдум, в който неговата позиция не е минала. Това е достойното, това е мъжкарското поведение, ако използвам жаргона”, посочи Първанов.

В същото време той призова лидерите на ГЕРБ за по-уважително отношение към президента. Първанов каза, че има стрелба от страна на вътрешния министър и определи като „нихилистично и пренебрежително” отношението на някои ръководители на ГЕРБ към личността на държавния глава. Той допълни, че вижда известна „нервност” от страна на фигури в ГЕРБ, въпреки цялата деликатност на Росен Плевнелиев, който с няколко случая на вето се опитвал да коригира някои законодателни грешки на мнозинството.

„Не можеш да кажеш, че това е някаква само представителна институция, от която нищо не зависи (думи на Цветанов - б.р.). Да не дава Господ да изпаднем в такава ситуация, в която от президента зависи всичко. Това в крайна сметка е номинираният от тях вече президент”, каза още Първанов и допълни, че дори когато са били засегнати, неговите съпартийци от „Позитано 20” са стискали зъби, за да се запазят добрите отношения между президент и правителство.

Първанов не коментира реакциите след новогодишното обръщение на държавния глава, но каза: „Не, че не сме мислили и ние за библиотека. И при нас тази идея я е имало, но не навръх Нова година. Смятам, че когато посрещаме новата година президентът е длъжен да се изправи в цял ръст, да гледа гражданите в очите, зад него да са националните символи, може би европейския. Неща, които не съм ги измислил аз и не са наследство от Живково време”.

Той обаче се изказа по повод решението на управляващите да не подкрепят Македония за започване на преговори за влизане в ЕС.
"Трябва да бъдем остри, убедителни, дори малко по-агресивни в отстояването на своята позиция. Но налагането на вето е нещо, от което ще пострадат не управляващите в Скопие – ще пострадат хората", каза Първанов.
Той добави, че одобрява възлагането на социална поръчка на БАН и университетите за изготвяне на доклади по Македонския въпрос, но това предполага да се дадат и повече пари за изследвания. Вчера премиерът нареди на шефа на БАН да развият материал по темата "Добросъседство с Македония".