Денков: Ветото на президента за БТР-ите за Украйна ще бъде преодоляно
Мария Габриел изрази съжаление за решението на президента. Денков е на посещение в Шумен, където обеща, че ще съдейства за решаването на важните за града инфраструктурни проекти, сред които са ремонтът на градския стадион, хиподрумът и изграждането на новия басейн
Министър-председателят Николай Денков прогнозира, че мнозинството в парламента ще отхвърли ветото, което наложи президентът Румен Радев на Споразумението за предоставяне на бронирана транспортна техника на Украйна.
"Това вето ще бъде преодоляно веднага, така, че не виждам за какво да коментирам. След това ще коментирам. Имам среща с комисар Макгинес в София, така, че след това ще имам възможност да представя други коментари, ако има"., лаконичен бе премиерът.
Тази сутрин държавният глава върна за ново обсъждане в Народното събрание Споразумението с Киев. То предвижда страната ни да предостави безвъзмездно 100 БТР-и от въоръжението на МВР.
Според правителството те са с отпаднала необходимост. Според президента БТР-ите могат да се използват за охрана на границата или при бедствия и аварии.
Вицепремиерът Мария Габриел също коментира ветото, като заяви:
Мисля, че просто е въпрос на време Народното събрание да си свърши работата. За мен е важно да бъдат видяни мотивите и от малкото, което видях, мога да изразя съжаление за това решение. Доколкото ми е известно отпадналата необходимост се е случвала по време на служебните правителства и не ми е ясно да са взимали мерки, те да бъдат използвани в други ситуации, така както са цитирани, коментира Габриел. Решението беше съгласувано с МВР, с необходимите структури, за да бъде много ясна позицията на България. Този дебат ще доведе до това отново да бъде успокоена България и гражданите за отпадналата необходимост и много ясно да заявим своята позиция на солидарност с Украйна, добави тя.
Попитана дали очаква ветото да бъде отхвърлено, Габриел заяви: "На фона на преди това случилите се дебати, не очаквам промяна в позицията на Народното събрание".
Денков е на посещение в Шумен, където обеща, че ще съдейства за решаването на важните за града инфраструктурни проекти, сред които са ремонтът на градския стадион, хиподрумът и изграждането на новия басейн.
Тези и други теми са били засегнати при продължилия повече от час разговор между него и кмета Христо Христов, стана ясно на брифинг, който двамата дадоха след срещата си в сградата на община Шумен.
"Част от най-важните приоритети са включени в проектобюджета, но както знаете има възможност той да бъде актуализиран, така че трябваше отново да бъдат обсъдени проектите, които се издигат като приоритет за следващите няколко години. Основна е темата за водата, която е добре известна на всички, но и спортните съоръжения са болна тема, така че ще се търси решение през следващите години", каза Николай Денков.
Сред обектите, които ще попаднат във фокуса на държавата за финансиране, са градският стадион "Панайот Волов", хиподрумът и бъдещият закрит плувен комплекс.
С кмета са обсъдени и пътните връзки на Шумен.
"Имаме изключителен фокус върху Североизточна България по отношение на скоростните пътища. Следващата година ще има финансиране да се подготвят проекти за скоростни пътища по всички основни направления във вашия регион - Шумен -Силистра, Шумен-Разград-Русе. Магистрала "Хемус" ще се интензифицира до следващата година по лотовете, по които има техническа подготовка, като лот 9. Всичко, за което има проекти, ще се работи много през следващата година, има финансиране", каза Николай Денков.
Кметът Христов благодари на премиера за поетите ангажименти и уточни, че е договорил среща идната седмица в София, на която ще се говори конкретно за ремонта на стадион "Панайот Волов".
Искам да обърна разговора към качеството на образованието в България, както на средното, така и на висшето, защото основна задача на всички, които се занимават с образование през последните години и ще се занимават с образование, ще бъде не само колко да бъде финансирането, а как това финансиране да доведе до по-добро качество, каза министър-председателят на дискусия в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" с академичната общност, с основен акцент - висшето образование.
Заплатите на учителите "от 2018 година тръгнаха нагоре", но е спорен отговорът на въпроса дали четири-пет години след това се е подобрило качеството на средното образование. "Да, започнахме важни инвестиции, но в същото време всички виждаме, че качествена разлика няма, няма този скок, който очакваме. И затова съм абсолютно категоричен, че заедно с инвестициите, заедно с финансирането, заедно трябва да дефинираме и това какви са индикаторите, по които мерим как се е подобрило качеството и с ръководства- като новото на университета, трябва заедно да планираме средствата и инвестициите така, че да вървим в тази посока, която предполага повишаване на качеството. Знам, че е трудно, но също така знам, че това е единственият начин да направим този скок напред, който е необходим на всички нас така, че и вие да се чувствате добре, а и ние да знаем, че сме изпълнили и нашия дълг към България", отбеляза акад. Денков.