България и САЩ създават 4 работни групи за сътрудничество
Джон Кери и Даниел Митов са се разбрали САЩ и България да продължат сътрудничеството си чрез работни групи в четири области, едната от които е отбрана.
Те са обсъдили регионални и глобални предизвикателства с политически характер и в сферата на сигурността, сътрудничеството в отбраната и сигурността, енергийната сигурност и диверсификация и върховенството на закона.
Вижте снимки от визитата на Джон Кери >>>
Двамата са решили да се направят работни групи в четири области, а чрез редовни срещи във Вашингтон и София ще се обсъждат двустранни, регионални и глобални въпроси "от споделен интерес".
Едната работна група е за сигурност и отбрана.
"Изправени пред драматично променена среда на сигурност в Европа и транснационалната заплаха от тероризъм, България и САЩ са се споразумяли да работят за повишаване на регионалната сигурност - включително чрез съвместни учения, изпълнение на Плана за готовност за действие на НАТО, действия за заздравяване на стабилността и сигурността и усилия за насърчаване на трансатлантическата интеграция на Югоизточна Европа", пише в съобщението на министерството.
САЩ ще ни помагата и да модернизираме въоръжените си сили "и да ги направи по-съвместими с НАТО".
Втората област е енергийна сигурност.
Енергийна сигурност у нас ще се подобри чрез по-голямо разнообразие на доставките и разпределението, "в това число посредством повишена взаимна свързаност със съседните страни".
От МВнР добавят, че България и САЩ ще работят заедно и с Европейския съюз за заздравяване на инвестиционния климат с оглед привличането на интереса на частния сектор.
За газовите доставки и седми блок в АЕЦ "Козлодуй" разговаряха премиерът Бойко Борисов и Джон Кери. Вашингтон подкрепи България за енергийна независимост.
САЩ ще изпратят енергиен експерт в България, който да работи в Министерството на енергетиката и да може да помогне при разработване на план за развитие на сектора.
Третата област е върховенство на закона.
"САЩ приветстват решимостта на България да предприеме значителни реформи в областта на върховенството на закона, в съответствие и с глобалната инициатива Партньорство за открито управление, в това число реформа на съдебната система, заздравяване на правните институции и мерки за борба с корупцията посредством повишаване на прозрачността при обществените поръчки и др.", пише още в съобщението на министерството.
Ще продължи сътрудничеството в борбата срещу корупцията и международната организирана престъпност чрез професионален обмен и споделен опит.
Четвъртата област е образование и връзки между народите.
Тук се предвижда да има възможности за образователен и културен обмен по линия на програмата "Фулбрайт" и други начини на официален и неофициален обмен.