12 дни след като БСП получи мандата за съставяне на кабинет го връща днес без да бъде изпълнен на президента. Преговорите им с останалите политически партии за съставяне на кабинет претърпяха провал. Πъpвoнaчaлнo лидepът нa пapтиятa Kopнeлия Hинoвa даде заявка, чe щe зaдъpжи мандата възможно най-дълго - дoкато депутатите не приемат aĸтyaлизaциятa нa бюджeтa. След като от "Имa тaĸъв нapoд", "Дeмoĸpaтичнa Бългapия" и "Изпpaви ce, БГ! Hиe идвaмe!" отказаха да преговарят с БСП за сформиране на редовно правителство.

Националният съвет на партията реши: мандатът ще бъде върнат днес. Така топката остава в полето на президента, който трябва да разпусне 46-ото Народно събрание и да определи дата за нови предсрочни парламентарни избори. А големият въпрос остава - дали те ще бъдат във формат 2 в 1 с президентските или ще се проведат на различни дати.

След като БСП върне третия мандат, президентът Румен Радев трябва да разпусне Народното събрание и да насрочи дата за нови парламентарни избори. Той обаче няма много време за това, тъй като пред него има конституционни срокове. Темата коментира в студиото на "Денят започва" по БНТ Симона Велева, доктор по конституционно право.

"Конституцията предвижда конкретен срок за свикване на НС, той е едномесечен. Не предвижда конкретен срок за разпускане на НС обаче. Това е така, защото виждаме палитрата от конституционни казуси, в която се намираме цяла година", каза тя.

По думите ѝ целта на Конституцията е да има разумен срок в който президентът да разпусне НС и с указа, с който разпуска НС, в двумесечен срок трябва да имаме дата за нови парламентарни избори.

"Конституцията предвижда, че в последните три месеца от мандата на президента, тоест от 22 октомври нататък, парламентът, който и да е той, независимо дали е успял да избере правителство или не, не може да бъде разпуснат. Идеята на Конституцията е да не се случи така, че да сме в края на мандата на президента и в една и съща времева рамка да нямаме нито парламент, нито президент", заяви Велева.

Тази, другата или най-късно по-другата седмица парламентът трябва да бъде разпуснат. Велева е категорична, че трябва нов указ на президента, дори служебният кабинет да бъде същият. При правителството има непрекъсваемост на мандата.

"Аз мисля, че даже и в момента той е най-дълго действащият най-новата ни история. Това, което на мен ми прави много силно впечатление в сегашния парламент, с всичките му особености и очаквания които имаше към него, е че той наистина върна духа на парламентаризъм в смисъл, че има постоянен парламентарен контрол. Аз не съм виждала честно казано правителство, което толкова често да ходи на парламентарен контрол", коментира тя.