Сумата бе гласувана на едно от последните правителствени заседания миналата година, но в официалното прессъобщение нямаше информация за какво точно са използвани парите.

Само за полетите на премиера Бойко Борисов до октомври 2012 г. "Авиоотряд 28" е получил 780 000 лева. Сумата се превежда в края на годината от държавната хазна, защото в бюджета на МС няма отделно перо за полети. Няма как да планираме пътуванията на премиера в началото на годината, са обяснили от пресцентъра на кабинета.
От тази привилегия се ползва само Борисов, тъй като всеки друг министър и делегация трябва да извади пари от собствения си бюджет, за да се възползва от услугите на авиоотряда.

Около него през август се разигра скандал, след като се разбра, че футболият отбор "Витоша" (Бистрица), известен като Бистришките тигри, в който играе премиерът, е летял до Варна с държавния "Еърбъс" за среща с "Чавдар" (Етрополе) на депутата от ГЕРБ Емил Димитров. Оказа се, че полетът е бил поръчан и платен от Българския футболен съюз, като самият  Борисов заяви, че е струвал около 20 000 лева.
По-късно финансовият министър Симеон Дянков обяви данни за 2011 г., според които за полети са изхарчени 1,26 млн. лева, по-голямата част от които - зад граница.

Тогава стана ясно, че "Авиоотряд 28" изпълнява редица частни поръчки, макар да няма лиценз за това, защото самолетът имал нужда от летателни часове, а бюджетът – от постъпления.
Лично Борисов заяви, че пуска правителствените самолети, на който ги поиска, защото се чуди какво да ги прави.

Издръжката на резиденция "Бояна" и стопанство "Евксиноград", който преминаха към Министерски съвет през 2009 г., пък е причина за непредвидени харчове от други 800 000 лева, се разбира още от справката. Първоначално планираният бюджет, който намалявал всяка година, не стигал за всички режийни и други разходи и финансовото министерство допълнило сумата.

Стари дългове и текущи задължения към доставчици на стоки и услуги за правителствената болница "Лозенец" пък са стрували на данъкоплатците допълнителни 5,49 млн. лева. Причината отново била орязване на бюджета от 2010 г. насам.

Областните администрации пък са получили допълнителни 6,42 млн. лв., 3,5 от които за съфинансиране на 59 европроекта. 420 000 лв. са отпуснати за изработване на Областни стратегии за развитие за периода 2014 – 2020. Останалите 2,5 млн. лева са за данък "сгради", такса "смет" и др., свързани със сградния фонд на областните управи, който се увеличавал всяка година.