"Този казус действително е скандален и не става въпрос за политически разчиствания на сметки", заяви пред NOVA Десислава Атанасова от ГЕРБ относно поредния сблъсък между партията и служебния кабинет. Искрите прехвърчаха заради уволнението на директорката на Държавната консолидационна компания Ваня Караганева.

Според депутатката от ГЕРБ в прессъобщението, което беше публикувано от съвета на директорите, имало няколко скандални точки.

"На първо място - това, че Караганева еднолично сключва договори, без да има правомощия от съвета на директорите. Оказа се, че е имало обявен конкурс от МИ през август за набиране на членове на съвета на директорите на ДКК. До 7 септември е бил срокът за подаване на документи. На същата датата, вероятно в срок, Караганева е подала своите документи. На 8 септември тя вече е назначена. Два дни по-късно е вписана в Търговския регистър. За ден да се проведе конкурс, да се впише, не мога нищо да твърдя, но си направете изводите", каза Атанасова.

Тя беше категорична, че сблъсъкът не е политически. Според нея той трябва да е на тези, които бранят държавността.

"Ако всичко това, което членовете на съвета на директорите публично заявиха, е вярно, става въпрос за много сериозни нарушения. Не приемам тезата, че тези, които са взели решението за освобождаването на Караганева, имат общо с ГЕРБ. Всички назначения, които са правени, са съгласно изискванията на Закона. Тези хора са издържали конкурси. В този смисъл времево за назначени, докато ГЕРБ е управляваща партия, но това няма общо. Не трябва да търсим подобна спекулация", каза още представителката на ГЕРБ.

Според нея от действията на шефката на ДКК е имало и някакви последствия. Тя посочи, че има случаи, при които съветът на директорите подписват документ с един текст, а впоследствие Караганева е подписвала споразумение с друг текст.

"От ГЕРБ се намесваме в казуса, защото считаме, че държавността, законността и почтеността, когато се поставят на преден план от когото и да е, той трябва да има моралните устои да я защитава. Ние считаме, че единствено по този начин - с публичност и прозрачност в действията и решенията, могат да бъдат защитени законността и почтеността. Мен ме притеснява единствено това, което се е случило в разрез със закона", посочи още Атанасова.

Според Тома Биков случващото се около Държавната консолидационна компания (ДКК) прозира защита на корпоративен интерес.

Служебното правителство носи отговорност за тези решения и трябва да ги обясни много ясно на обществото, каза той пред bTV.

По думите му се случват няколко сюжета по различни линии, които са объркващи. Вчера стана ясно, че икономическият министър Даниела Везиева ще поиска оставките на трима членове на Съвета на директорите на ДКК. В тази връзка Тома Биков заяви, че е учуден от реакцията на министъра.

"ДКК е една много важна държавна структура. Това е практически Военнопромишленият комплекс, който е на печалба през последните години. Разбираме, че изведнъж са решили да дадат ексклузивитет на една частна фирма, което означава, че той ще започне да работи за нея през следващите години", обясни Биков.

"Това е стратегическо решение, наред с другите доста странни решения, като това да преместят парите на предприятието от една банка в друга. Когато Бордът на директорите казва, че няма да носи отговорност за тези решения, защото не е участвал във взимането им, министърът излиза и казва, че ще уволни този борд. Оттук нататък е много важно премиерът и президентът да вземат отношение по този въпрос", смята Тома Биков.

От ГЕРБ питат дали има ексклузивитет за една частна компания, което означава, че някой е работил за корпоративен интерес. "Наета е и адвокатска кантора, която е получила над 1 млн. лв. за работа, която вече е свършена от друга адвокатска кантора, която също е получила своя хонорар. Доколкото разбирам, кантората е свързана със "Сиела Норма", каза още Биков.

"На всичкото отгоре има и извънсъдебно споразумение с друга фирма за 50 млн. лв. На мен леко започва да ми намирисва на корупция", допълни той. За Тома Биков е интересно и защо започват да се реформират първо печелившите предприятия. Зад тези действия той подозира други намерения.