Антоний Гълъбов пред Dir.bg: С третия мандат Радев ще ни покаже на коя сила разчита за следващо мнозинство
"Продължаваме да навлизаме във все по-многомерна политическа криза и поне засега не виждам воля за управлението й", коментира политологът
Липсата на достатъчно доверие за нов кабинет в рамките на 47-ото Народно събрание е очаквано събитие. След като от ГЕРБ предупредиха, че ще върнат втория мандат, показателен ще нбъде изборът на президента Радев за третия. Решението ще очертае президентската визия за формиране на ново мнозинство в следващия парламент. Това заяви пред Dir.bg политологът Антоний Гълъбов по повод връщане на неизпълнен мандата от "Продължаваме промяната" и подготовката за поредни предсрочни избори.
- Логично ли е това, че от "Продължаваме промяната" не получиха достатъчна подкрепа, за да сформират нов кабинет?
- Краткият отговор е да. По-разширеният отговор е свързан с това, че през изминалите повече от 2 седмици след успешния вот на недоверие "Продължаваме промяната" не показаха по никакъв начин, че са разбрали защо получиха този вот на недоверие и са готови да променят подхода си. Нямахме усилие през тези 7 дни за водене на нормален диалог. Вместо това имахме опит за директна търговия с влияние, която е форма на политическа корупция. Нямахме какъвто и да е сигнал от страна на кандидата за министър-председател г-н Василев, че е готов да води някакви публични разговори, че е готов да представи и да аргументира проекта на програма за едно програмно управление. В този смисъл резултатът е естествен.
- Очаква се и ГЕРБ да върне на президента неизпълнен мандат. Кой ще получи третия и би ли могъл да бъде успешен?
- Отново казвам, краткият отговор е "не". Третият мандат няма да бъде успешен. Но от него има значение възможността да преценим в каква посока вървят амбициите на Румен Радев от гледна точка на следващо управляващо мнозинство в следващо Народно събрание. Партията, която той ще избере, ще ни покаже на чие присъствие ще разчита Румен Радев във възможно следващо мнозинство в 48-то НС.
- Какви са Вашите предположения?
- Публичните консултации като че ли показаха, че има най-висока степен на взаимно разбиране между Румен Радев и "Има такъв народ". Днес чухме, че "Демократична България" направи много ясна заявка за това, че са готови да опитат да реализират третия мандат. Чухме вчера същото от БСП. Интригата, доколкото изобщо има интрига в това, е само коя ще бъде партията, която ще предпочете Радев, тъй като това ще ни покаже в каква посока ще работи както неговото служебно правителство, така и неговата амбиция да насочва следващо управляващо мнозинство.
- Политическата криза се засилва. Как виждате позиционирането на партиите в 48-ото НС? Ще бъде ли възможно сформирането на правителство и каква ще бъде ролята на президента?
- На първо място политическата криза не е в отношенията между партиите. Политическата криза е в дълбокото недоверие на гражданите към всички политически институции - към партиите, държавните институции, към управлението. Тази криза може да се преодолява само чрез нарастване на гражданското доверие към институциите. А в момента не виждаме подобно усилие изобщо.
На второ място най-важното за предстоящите извънредни парламентарни избори ще бъде гражданското участие. Не можем да подобрим качеството на демокрацията си без участието на гражданите. Това означава, че отговорността на всички политически субекти е да мотивират не само своите симпатизанти и избиратели, а да се опитат да информират и да мобилизират всички български граждани. Това е критично важното за следващите избори. Ако имаме нов рекорд на ниска избирателна активност, ако слезем под 2 милиона избиратели, това със сигурност означава, че продължаваме да задълбочаваме тази криза.
На трето място онова, което е много важно е да се разбере, че от избирателната активност ще зависи относителното тегло на различните видове политически партии. При ниска избирателна активност системните политически формации, които поддържат активни отношения със своите избиратели, ще имат по-голямо тегло. Това означава, че е много възможно новосформирани политически формации да не получат подкрепа. Следващият парламент ще бъде фрагментиран, защото е фрагментирано самото българско общество. Големият въпрос е следващият състав на НС да е в състояние да постигне съгласие около българския дневен ред, тъй като проблемът на "Продължаваме промяната" и на тази управляваща коалиция беше, че за 7 месеца отказаха да разпознаят дневния ред на българското общество и в този смисъл задълбочиха политическата криза.
На четвърто място Румен Радев ще се опита да окаже много сериозен натиск върху следващо управляващо мнозинство. Той беше дълбоко разочарован от "Продължаваме промяната". Всъщност първите атаки на Радев срещу правителството дойдоха около 40-ия ден на кабинета. Разочарованието му не беше предизвикано от това, че правителството не се справя. Разочарованието на Румен Радев дойде от това, че правителството отказа да следва неговите насоки. В това отношение нямам никакво колебание, че както Румен Радев, така и съветниците му са убедени, че той е най-силната политическа фигура в момента и следователно трябва да моделира следващо управляващо мнозинство. Това е пореден риск за задълбочаване на кризата, тъй като видяхме, че през последните две години Радев беше готов не само да задълбочи, а и да я е превърне в институционално противопоставяне.
На пето място най-важно е как ще стигнем до избори, защото в момента сме в летни месеци, натискът на икономическа и социална криза не се усеща толкова силно, но още в началото на септември можем да се отзовем в много трудна ситуация, в която много български граждани ще имат абсолютно конкретни социални основания за протест и от гледна точка на обезценяване на доходите, и от гледна точка на застрашеност на работни места, и от гледна точка на липса на перспектива. Продължаваме да навлизаме във все по-многомерна политическа криза и поне засега не виждам политическа воля за управлението й.