Бетонният мост в Пловдив вече ще носи името "Тодор Александров"
Създава се и временна комисия за обследване на строително-монтажните дейности на стадион "Локомотив" в града
Бетонният мост в Пловдив вече ще носи името "Тодор Александров", решиха на заседание общинските съветници в града. До гласуване на предложението на съветниците от "Браво Пловдив" се стигна след дълга дискусия между представители на политическите групи. Право на изказване получи и Станислав Станев, преподавател в Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", който изрази подкрепа към предложението.
"Мостът е нещо, което свързва. По този начин се свързва не най-големият квартал в Пловдив с останалата част на града. По този начин свързваме миналото с настоящето и даваме пример на бъдещите поколения", каза Станислав Станев. Решението на Общински съвет-Пловдив беше взето с 41 гласа "за" и четирима въздържали се.
По време на днешната общинска сесия беше гласувано и още едно предложение на "Браво Пловдив" - за създаване на временна комисия за обследване на строително-монтажните дейности на стадион "Локомотив" в Пловдив. То беше прието с 45 гласа "за" и двама въздържали се. В състава на комисията ще бъдат включени по един общински съветник от всяка парламентарна група, експерти в Община Пловдив, външни експерти и представители на фенклуб на ФК "Локомотив Пловдив 1926".
След създаването си комисията трябва да изготви доклади за всички дейности, извършени до този момент на стадион "Локомотив", за изразходените средства по договора, както и сроковете, заложени в договора между Община Пловдив и фирмата изпълнител "Рудин" ООД.
Малко по-късно съветниците подложиха на гласуване и предложение от политическа партия "БСП за България", с което да бъде създаден Художествен съвет към кмета на община Пловдив. Идеята на съветниците е въпросният Художествен съвет да влезе в ролята на консултативен орган, подпомагащ дейността на кмета. В неговия състав ще участват по един представител от национално представителните сдружения в сферата на културата изкуството и архитектурата. Идеята на предложението е съветът да заседава поне веднъж месечно, да бъде свикван и ръководен от кмета на Пловдив и да представя на същия писмени становища и препоръки.
"Изхождайки от желанието нашият град поради своето многообразие да се развива хармонично, считаме, че е необходимо да се учреди Художествен съвет към кмета на община Пловдив. В него да участват представители на творческите гилдии на град Пловдив. Разбира се този съвет трябва да бъде с изцяло консултативни функции с тенденция да се превърне в устойчиво звено за обсъждане на идеи, касаещи облика на града и неговите културни ядра", каза архитект Костадин Палазов.
Преди да се пристъпи към гласуване зам.-кметът по култура Пламен Панов отбеляза някои свои притеснения относно предложението. "Считам, че не би било целесъобразно да има Художествен съвет в Пловдив. Знам, че в София съществува такъв, но имайте предвид, че тук в Пловдив имаме една огромна концентрация на паметници на културата, имаме своите собствени специфики. Плюс това, ако го създадем, ние ще отнемем ли от правомощията на Експертния съвет по устройство на територията (ЕСУТ) и те ще останат ли или ще ги дублираме. Тази идея в случая би могла да създаде повече административни пречки, отколкото да оптимизира процесите", обясни Пламен Панов.
Предложението не беше прието с четири гласа "за", три - "против" и 37 "въздържал се".
Последната точка от дневния ред на днешната сесия на Общински съвет беше предложение от д-р Веселка Христамян за финансово подпомагане на жители на община Пловдив с репродуктивни проблеми със средства, предвидени в бюджета на общината. То беше прието с пълно мнозинство, а средствата, които ще бъдат отпуснати, са на обща стойност от 35 703 лв.